Anasayfa » Anne&Çocuk » ÇOCUKLARDAKİ AĞIZ KOKUSUNUN NEDENLERİ
ÇOCUKLARDAKİ AĞIZ KOKUSUNUN NEDENLERİ

ÇOCUKLARDAKİ AĞIZ KOKUSUNUN NEDENLERİ

Ağız kokusu çocuklarda sık rastlanılan ve pek önemsenmeyen durumlardandır. Çocuklarda ağız kokusu neden olur?Gelin birlikte öğrenelim;

Diş hijyeni 

Çocuklarda ağız kokusunun en yaygın nedenlerinden biri de diş hijyeninin, yani temizliğinin yetersiz olmasından dolayıdır.Çocuklarınıza 2 yaşından itibaren günde 2 defa dişerini fırçalamayı alıştırmak sizin elinizdedir.

Ağız Kuruluğu
Gün boyunca tükürük bezeleri tükürük ürettiği için kötü kokuya sebep olan mikroplardan korur.Geceleri tükürük üretimi azaldığından ve yutkunmamız azaldığından sabahları ağız kokusu oluşabilir. Çocuklarda parmak veya battaniye emme   alışkanlığı varsa bu da ağız kokusuna sebep olabilir..

Burundaki Fizyolojik Sorunlar
Çocuğunuzun burun boşluklarında enfeksiyon veya tıkanıklık varsa, post nazal akıntı da ağız kokusuna neden olabilir.
Bademcik İltihabı
Çocuğunuzda  bademcik iltihabı da çocuklarda ağızda kötü kokuya neden olabilir.

Olağan Dışı Kokular
Çocuğunuzun ağzında menekşe, amonyak, kereviz, acı badem veya ölü balık, kokusu gibi alışılmadık bir koku fark ettiyseniz, bu durum ciddi bir sağlık sorununun işareti olabilir. Vakit kaybetmeden doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>