Anasayfa » Anne&Çocuk » ÇOCUKLARDA YANIK TEDAVİSİ

ÇOCUKLARDA YANIK TEDAVİSİ

ÇOCUKLARDA YANIK TEDAVİSİ

NASIL YAPILIR ?

elektrikÇocuğunuz etrafını meraklı gözlerle keşfederken, ev içerisinde güvenliği tehdit edecek bir çok durumla karşı karlıya gelebilir. Siz farkında olmadan elini ateşe uzatabilir,üstüne kaynar su dökebilir. Bunun sonucunda yanıklar oluşabilir. Bu yanıkların derecelerine göre ciddiyet durumlarına ayrılırlar.Özellikle küçük çocukların derileri daha hassas oldukları için daha zarar görürler.

İLK OLARAK YANIKLARIN NASIL MEYDANA GELDİĞİ ÖNEMLİDİR?

Bir sorunu çözebilmek için ilk olarak sorunun ne olduğunu anlamak gerekir. Yanığın nasıl meydana geldiğini öğrenmelisiniz ki ona göre müdahale edebilirsiniz.

cocuk_gelisimi-347-cocuklarda-yanik-tehlikesi-fefab40b Haşlanma:Çocuklarda en çok karşılaşılan yanık türüdür. Buhar, sıcak banyo suyu, sıcak yemekler, yere devrilen çay fincanları gibi görünmez kazalarla haşlanmaya sebep olabilirler.

Ateşle Ya Da Sıcak Bir Nesne İle Temas Kurma: Ocakta yanan çaydanlık, fırın, şömine veya ütü ile temas sonucunda meydana gelen yanıklardır.

Kimyasal Yanıklar: Deterjan veya pil gibi nesneleri yutmak ya da çamaşır suyu gibi kimyasalların sıçrayarak ciltle temas etmesi sonucu oluşan yanıklardır.

Elektrik Yanıkları: Ev içerisinde bulunan prizlere parmak sokmak, elektrik kablolarını ısırmak ya da koruması yırtılmış kablolar ile  temas etmek elektrik çarpması gibi durumları meydana getirir.

Güneş yanıkları: Güneşe maruz kalma sonucunda oluşan yanıklardır

 

YANIK ÇEŞİTLERİ YANIKLAR NELERDİR ?

Yanıklar yaranma seviyelerine göre ayrılırlar. Bunlar birinci derece, ikinci derece ve üçüncü derece yanık olmak üzere üç şekilde derecelendirilir

Birinci Derece Yanık: Genel olarak cildin dış katmanında oluşan yanık çeşididir.Yanık çeşitleri içerisinde en hafifi ve çabuk geçenidir. Çocuğunuzun cildinde kızarma ve kabarma görülebilir ve canı biraz acıyabilir.

İkinci Derece Yanık: İkinci derece yanıklar hem dış katmanında görülür hem de cildin bir alt katmanında oluşan çeşididir.İkinci derece yanıklar da çocuğunuzun cildi açık kırmızı, kabarık ve su toplamış olabilir.

Üçüncü Derece Yanık:Son yanık çeşidi olan üçüncü derece en acılı ve cildin tüm katmanlarına kadar yanması ile oluşur. Yanan bölüm kavrulmuş, siyah ya da beyaz veya cıvık yara şeklinde olabilir. Çocuğunuzun canı belki yanmıyordur çünkü ciltteki sinirler de yanmış ve hasar görmüş olabilir.Bu durumlarda hemen hastaneye başvurulması gerekir.

Yanık Durumunda İlk Müdahale Nasıl Yapılmalı?

Çocuklarda kaza sonucu oluşan yanıklarda ilk olarak çocuk yanığın oluşmasına neden olan kaynaktan uzaklaştırılmalı. Fakat çocuğunuzun üstü ateş almışsa bir battaniye, paltoya veya çarşafa sarın ve hatta kendi vücudunuzla sarmalayın ve alevi söndürün. Çocuğunuzun yanmasına kimyasal bir madde neden olmuşsa yanan bölgeye 5 dakika boyunca soğuk su uygulayın.Sonra kıyafetlerini çıkarın ve 20 dakika kadar yine soğuk suda tutmaya çalışın. Eğer ki çocuğunuzun yanmasına elektrik neden olduysa elektrik şalterini kapatın ve çocuğu metal olmayan yani elektriği iletmeyen bir cisimle çekin. Elektrik yanmaların asala çıplak elinizi değdirmeyin çocuğunuzdaki elektrik size geçebilir ve o anda sizde yanabilirsiniz. Çocuğunuza yardım etmek için sizin iyi olmanız lazım. Eğer çocuğunuz nefes almakta zorluk çekiyor veya tepki vermiyorsa hemen 112 acil servisi arayın

 

Yanıklardan Korunmak İçin Evde Alınacak Önlemler

  1. Tüm elektrik prizlerine çocuk güvenlik kapağı taktırın.
  2.  Bozuk ve kabloları dışarı çıkmış tüm elektrik kordonlarını tamir edin veya atın
  3. Eğer oda nemlendiricisi kullanacaksanız, buharlı yerine serin olanını tercih edin.
  4.  Ütü yaparken dikkatli olun, çocukların etrafta gezinmesine izin vermeyin.
  5.  Mutfakta yemek yaparken asla çocuğunuzu kucağınıza almayın.

-cocuklar-icin-kaza-onlemi-2015-03-27images

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>