Anasayfa » Anne&Çocuk » ÇOCUKLARDA İÇE KAPANIKLIĞI

ÇOCUKLARDA İÇE KAPANIKLIĞI

Çocuklarda İçe Kapanıklığının Sebepleri Ve Çözümleri nelerdir ?

Genellikle çocuklarda içe kapanıklık çocuğun yaşadığı bir olay sonucunda ortaya çıkabiliyor. Çocuğun okulla tanışması, daha önce hiç karşılaşmadığı kadar büyük bir sosyal bir ortam içinde bulunması çocuğun afallamasına neden olabilir. Bu sosyal ağ içindeki çocukların yeni ilişkiler kurmasını sağlarken, yeni sosyal beceriler geliştirmesini de yardım sağlıyor. Fakat bu dönemler de bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Bazı çocuklar bu sorunları aşarken bazıları ise bu dönemleri sağlıklı bir şekilde aşamayan çocuk, bunu sonraki yaşlara erteler. Bu dönemde anne ve babaların karşılaştığı önemli konulardan biri olan içe kapanıklık durumu da, okuldaki arkadaşlık ilişkileri sonrasında dikkat çekici bir hal alabiliyor.İçe kapanıklık genellikle çocuğun insanlardan uzak durması,pek iletişime geçmemesi,insanların sordukları sorulara cevap vermemesi,arkadaş gruplarının içerisine girmemesi gibi belirtiler gösterebilir. Genellikle bu tarz davranışlar sergileyen çocukların içe kapanık olma ihtimali üzerinde durulur. İçe kapanık yapının bir çeşit kişilik yapısı olma ihtimalinin yanı sıra, ailenin bazı baskıcı davranışları, şiddet ve çeşitli sorumlulukları çocuğa vermemesi de çocuğun içe kapanık olmasına sebep olabilir.

İçe Kapanık Çocuklar İçin Ne Yapılabilir?

Öncelikle içe kapanık olup olmadığı konusunda emin olun ve bu durumla ilgili araştırma yapın. Siz bu konu hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmazsanız, bir şeyleri değiştiremezsiniz. Anne ve babalar çocukları için rol model olurlar.Bundan dolayı size nasıl davranmasını istiyorsanız, onun sizi izlediği ortamlarda o şekilde davranmaya çalışın. Arkadaşlarıyla oynaması için ona olanak sağlayın. Bunun için onu cesaretlendirin ama asla zorlamayın. Çocuğunuzun iletişim kurmak için çabaladığını gördüğünüzde onu cesaretlendirici yaklaşımda bulunun. Çocuğunuz size bir şey anlatırken sözünü kesmeyin. Başarmasını ve küçük engelleri aşmasını yardım edin.Çocuğunuza basit bir oyunda bile sizi yenmesi, onu daha da motive edecektir. Yaşıyla orantılı sorumlulukları üstlenmesine yardım edin. Mümkünse onun görevi haline getirin.Her insan hata yapabildiği gibi çocuğunuza da hata yapma lüksünü tanıyın. Bu sayede hatalarını telafi etmeyi öğrenecek.Ve en önemlisi ise onu koşulsuz olarak sevdiğinizi ona her zaman hatırlatın.Asla çocuğunuzu sevgiden mahrum bırakmakla tehdit etmeyin. Bu çocuğunuzun depresyona girmesine neden olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>