Anasayfa » Anne&Çocuk » ÇOCUKLARDA HAVALE NEDİR ?

ÇOCUKLARDA HAVALE NEDİR ?

ÇOCUKLARDA ATEŞLİ HAVALE

Çocuklar bazı dönemlerinde yaşadığı ateşli hastalıklar müdahale edilmediği ya da geç kalındığı taktirde çocuklarda ateşli havaleye sebep olabilir. Fakat bu ateşli havaleye zamanında müdahale edildiği zaman korkulacak bir hastalık değildir. Çocukların yüzde 2‐4’ünde görülür.

 

Ateşli havale sebep nedir ?

  1. Enfeksiyona bağlı havale:Enfeksiyona bağlı havaleler 3 aylık ve 6 yaş arası çocuklarda görülür ateşli havalelerdir. Çocuklarda ya da bebeklerde boğaz, orta kulak iltihabı gibi enfeksiyonlara bağlı havalelere ateşli havale denir.
  2. Menenjite bağlı havale: Beyinde bulunan bir enfeksiyon var ise ve çocuk havale geçirdiyse, bu ateşli havale olmaz, menenjite bağlı havale olarak adlandırılır.
  3. Ailede havale varsa: Bebeğin ya da çocuğun ailede ateşli havale hikayesi varsa; anne, baba, kardeşlerde, hala, teyze gibi ikinci derece akrabalarda ateşli havale geçmişi varsa ve çocuk yeni doğan döneminde uzun süre hastanede yattıysa, bu çocuklarda ateşli havale riski daha fazladır. Genlerden geçebilecek bir hastalık olarak da karşınıza çıkabilir.

 

Peki çocuğunuz ateşli havale geçiriyorsa ne yapmalı?

Çocuğunuzun ateşini fark ettikten sonra  üstünü hemen soyun, ağzında besin varsa boğazına kaçmaması için çıkarın, arkasından çocuğunuzu sağ tarafına  yatırın ki salyalarını akciğerine kaçırmasın ve hemen  en yakın acil servise başvurun. Ateşli havale bir kez olduktan sonra bir daha tekrarlaması çocuğun yaşına, aile hikayesine, havalenin süresine göre riski yüzde 60’a kadar çıkabiliyor. Bundan dolayı havale geçiren bir kişiye karşı alınacak önlemler ise ateşlenmemesi ve hastalanmaması için çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunun dışında doktorun söylediği her kurala da önem vermelisiniz.

 

Havale ileriye yönelik zarar verir mi?

Havale geçiren bir kişiye anında müdahale edildiği taktirde ölüm gibi riskleri olmaz ve ileriye dönük zarar vermez. Fakat zamanında müdahale edilmez ise beyinin de sorunlara yol açabilir.  Havale geçiren çocuklarda üç aylıkken risk vardır fakat  6 yaşından sonra risk biter.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>