Anasayfa » Anne&Çocuk » ÇOCUKLARDA EN SIK GÖRÜLEN  GÖZ HASTALIKLARI

ÇOCUKLARDA EN SIK GÖRÜLEN  GÖZ HASTALIKLARI

ÇOCUKLARDA GÖZ HASTALIĞI

Okul yaşamında  çocukların göz hastalıklarının onların başarılarını da etkiliyor. Bazen göz hastalıkları aileler tarafından fark edilmiyor ve tedavisine geç kalınabiliyor. Bundan dolayı çocuğun gözünde bulunan hastalık daha ileri seviyeye geçerek çocuğun gözlük kullanmasına kadar ilerleyebiliyor.Bundan dolayı  ilkokul çağına gelen her çocuğun mutlaka göz hekimine götürülmesi gerekiyor. Çocuklarda en sık görülen göz hastalıkları içerisinde miyop,hipermetrop,astigmat gibi hastalıklar çocuklarda en sık görülen hastalıklardır.

1‐ MİYOP:

Miyop uzağı görememe hali olarak açıklanır.Miyop  ilerlediği zamandan sonra çocuklarda etkilenme ortaya çıkıyor. Uzağı zorlukla ve yetersiz olarak  gören çocuk,okul hayatında  öğrenme güçlüğü çekiyor, dikkat eksikliğine sebep oluyor ve  çabuk idrak etmesi engelleniyor. Miyop hastalığının en yaygın tedavi biçimi  ise numaralı  gözlükler ile  yapılıyor..

2‐ HİPERMETROP:

Hipermetrop uzak ve yakın görmeyi etkilemesi sebebiyle çocuklarda en çok üzerinde durulması gereken gözlük hastalığıdır. Çocuğun uzak ve  yakını net görememe, iki gözle birlikte görme göz hareketlerini, fokus kabiliyetini, göz‐el ilişkisi gibi temel görsel becerilerini öğrenmesi gecikiyor. Bu becerilerden biri yetersizse ya da fonksiyonunu yerine getiremiyorsa, çocuk çalışmasını yaşıtlarına göre daha zor sürdürüyor. Hipermetrop ayrıca  baş ağrısı, yorgunluk ve diğer göz sorunlarına da yol açabiliyor. Yüksek hipermetropi çocuklarda göz tembelliğine neden olma riski nedeniyle, tedavisi çocuklarda genel  olarak yapılan altı aylık muayenede başlaması gereken bir durumdur.

3‐ ASTİGMAT:

Astigmatizma da diğer gözlük kusurları gibi genetik özellik gesterebilen sorunlardandır. Miyop, hipermetrop ya da karışık tipte astigmatizma oluşabilir. Oluşuna göre uzak, yakın veya her iki uzaklığıda etkileyebilir. Astigmat tedavisin de ise  uygun numarada gözlük verilerek yapılıyor. Astigmat hastalığında tedavinin yapılmadığı durumlarda; miyop ağırlıklıysa uzak görme etkileniyor, hipermetrop ağırlıklıysa uzak yakın bütün görme sorunları  çekiyor. Çocukların okul yaşamında  tahtadaki yazıları iyi göremeyen çocuk öğrenme eksikliği yaşıyor.

4‐ GÖZ ENFEKSİYONLARI:

En çok bilinen ve çocuklarda yaygın olarak görülen enfeksiyonlar göz nezlesi ve arpacıktır. Her iki enfeksiyonun da temelinde, çocuktaki alerjik faktörler ve kirpik dibi iltihapları yatabilir. Alerji ile başlayan göz nezlesi elini gözüne götürüp kaşıma ihtiyacı nedeniyle bakteri ve virüslerin çoğalmasına neden olur. Yıllarca süren alerjik göz nezlesi korneanın yıpranması nedeniyle “keratokonus” hastalığına neden olabilir. Belirtileri arasında, çapaklanma, batma, yanma, kaşıntı, göz sulanması geliyor. Etken mikroba göre tedavinin yapılması ve alerjik faktörlerin ortadan kaldırılması gerekiyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>