Anasayfa » Anne&Çocuk » ÇOCUKLARDA D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ

ÇOCUKLARDA D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ

D VİTAMİNİN ÖNEMİ

Vitaminler özellikle çocukluk çağında önem verilmesi gerekir. Çocuklar gerekli yaşlarda vitamin almazlarsa gelişimleri eksik kalarak devam eder. Bu eksiklik ileri zamanda ciddi sorunlara sebep olabilir. Özellikle anneler bu konuda daha da dikkat etmeleri gerekir. Çağımızın sorunu olan D vitamin eksikliği ciddi bir sorundur. Yetişkinlerde de görülen bu sorun onlarda atlatması kolayken, çocuklarda ise zordur. D vitamin eksikliği ilaçlar sağlanabilir fakat doğru olan doğal yollarla sağlanması gerektiğidir.

D vitamini içeren meyveler veya sebzeler kullanıldığı zaman D vitamini eksikliği gidecektir. Ama önemli olan gün içerisinde çocukların D vitamini güneş ışınlarından almasıdır.Bunun içinde gün içerisinde ellerinizi veya yüzünüze krem sürmemeniz ve doğal yollar ile D vitamini almanız.Güneş aldın da her gün 10-15 dakika durulması yeterli olacaktır.

Peki Çocuklarda D Vitamini Eksikliği Neden Olur ?

Çocukların anne sütünden kesildikten sonra,ek gıdalara ve alması gereken vitaminler verilmezse bağışıklık sistemi çöker. Bu çöküş ile çocuk bedeninde bulunan vitaminler daha da geriler ve sonuç olarak hastalıklar ortaya çıkmaya başlar.Bundan dolayı çocuğunuza yedirdiğiniz besinleri ve özellikle vitaminlere dikkat etmeli, olabildiğince doğallar yollardan vitamin almasını sağlamalısınız.

Çocuklarda Vitamin Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

  • Vitamin eksikliğinin en önemli belirtisi büyüme ve gelişmede gerilemedir.
  •  Çocuğunuzda uzamış solunum yolu enfeksiyonları, ishal, saçlı deride pullanma, cilt yaralarının geç iyileşmesi, diş çürümesi, kalp hastalıkları, yorgunluk, davranış bozuklukları, eklem bölgelerinde şişme, unutkanlık vitamin eksikliği belirtileridir.
  •  Özellik büyüme ve gelişmede tek taraflı beslenme, bağırsak emilimi sorunları büyük problem yaratmaktadır.
  • Bu yüzden büyüme çağında beslenme durumu analizi şarttır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>