Anasayfa » Anne&Çocuk » ÇOCUKLARDA BOY UZAMASINA YARDIMCI BESİNLER

ÇOCUKLARDA BOY UZAMASINA YARDIMCI BESİNLER

ÇOCUKLARDA BOY UZAMASINA YARDIMCI BESİNLER

Bebeğiniz doğduktan sonra vücut aldığı gıdalar ile kendi gelişimini sağlamaya çalışır. Bu aşamada annelerin yapması gereken bebeğine ilk 6 ay boyunca anne sütü ile beslemesi tabi bu süreç içerisinde yediği besinlere dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü annenin yediği her besindeki zararlı ya da yararlı vitaminler besinler anne sütü yolu ile bebeğe geçmektedir.Altı aydan sonra ek gıdalara başlanmalıdır. Kullanılan mamalara ve verilen besinlere dikkat edilmeli ilk önce doktorundan onay almalısınız.Çocuğunuz büyüdükçe yediği besinlere dikkat etmeniz gerekmektedir.İşte bebeğinizin veya çocuğunuzun sağlıklı bir boy uzaması için gerekli besinler;

Süt

Süt ve süt ürünleri dendiği zaman ilk akla gelen ve en faydalı besin olan süt bebeğiniz için çok önemlidir. İlk 6  ay anne sütünden sonra normal süt bebeklerde gaz yapabilir bunun için bebeğinize uygun miktarda süt vermeniz gerekir.Bir gün boyunca 2 su bardağı süt içilmesi boy uzamasını desteklemesinin yanı sıra çocuğunuzun kemik yapısının da güçlenmesini sağlar. Biliyorsunuz ki süt ve süt ürünleri kalsiyum bakımından zengin olan ürünlerdir.Sütün boy uzamasını daha fazla desteklemesi için gece yatmadan içilmesi gerekmektedir. Çünkü bu saatte içilen süt büyüme hormonunun salgılanmasını sağlayacaktır.

Süt ürünleri

Kalsiyum bakımından zengin olan  yoğurt, ayran ve peynir gibi gıdaların hepsine biz süt ve süt ürünleri diyoruz. Özellikle yoğurt, çocuğunuz sebze yemeği tüketirken tabağında mutlaka bulunmalıdır. Peynir tüketmeyen çocuklarda peynir tüketimini sağlamak için peynirli börek veya poğaça hazırlayabilirsiniz.Bu şekilde çocuğunuzun peynire alışmasına ve peynirdeki vitaminleri almasına yardımcı olur.

Brokoli

Çoğu çocuğun sevmediği hatta kaçtığı bir besindir brokoli. Fakat bağışıklık sisteminin güçlenmesinde ve vücudun korunmasında başrol oynayan da brokolidir.Aynı zamanda çocuğunuzun boyunun uzamasını sağlayan önemli bir sebzedir.Çocuklar tarafından fazla tüketilmeyen bu besinler yapılan bilimsel çalışmalar, sevilmeyen besinlerin belirli bir düzenle yenmesinin zaman içerisinde alışkanlığı yol açtığını göstermektedir.Bu şekilde de çocuğunuza zorlada olsa yedirdiğiniz taktirde alışkanlık kazanabilir.

Kuru meyveler

Meyvelerin kurusu da tazesi de hep şifalı ve yararlı olmuştur. Kuru meyveler iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Bu sebeple boy uzamasını sağlar. Ara öğün olarak veya süt ile birlikte tatlı ihtiyacını gidermek için çocuğa yedirilebilir. Ama dikkat edilmesi gereken önemli bir noktada vardır.Fazla tüketildiği taktirde  kilo sorununa neden olabilirler. Gün içerisinde çocuğunuza  4-5 kuru kayısı, 2 kuru incir, 1 avuç siyah kuru üzüm gibi meyvelerden birisini yemesi ideal olacaktır.

Soya fasulyesi

Soya fasulyesi kalsiyum içeriği zengin olan besinlerdendir. Genellikle ülkemizde salata olarak yenir. Çocukların boyunun uzamasına katkısı olacak bu besinin ihmal edilmemesi gereklidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>