Anasayfa » Sağlık » Beslenme » ÇOCUKLARDA BESLENME ALIŞKANLIĞI

ÇOCUKLARDA BESLENME ALIŞKANLIĞI

ÇOCUKLARDA BESLENMENİN ÖNEMİ NEDİR ?

Dünyadaki en değerli varlıklarınız, çocuklarınız, daha sağlıklı daha mutlu daha başarılı olması hepinizin en büyük isteklerinden biridir. Anneler özellikle yemek konusunda çocuklarının üstlerine düşerler. “Aç kalırsan kafan çalışmaz,büyüyemezsi,cüce kalırsın” vb sözler ile zorlada olsa çocuklarına yemek yedirirler. Annelere göre çok yiyen çocuk sağlıklı az yiyen çocuk sağlıksız olarak yorumlanır. Fakat çocuklarda çok yemek yemek çocuklarda kilo problemlerine yol açıyor.

Günümüz ise artık bu mantık değişti çok yiyen çocuklar daha büyük sorun oluşturmaya başladı.Fakat ok yiyen çocuk oranı da arttı. Şişman çocuklarda yeme davranışını incelediğimizde genelde “binge eating” dediğimiz abartılı yemeyi tıkanırcasına yemeyi görüyoruz. Yani çocuk hiç düşünmeden gördüğü her yiyeceği tuzlu, ekşi, tatlı ayırt etmeden üst üste yiyebiliyor. Mesela bir bakıyorsunuz ballı krep yerken üzerine hemen bir kase çorba içebiliyor onun üzerine de bir bakıyorsunuz bir paket cips yiyebiliyor. Çocuk doysa bile bunu fark etmeden sürekli yemeye devam ediyor.

Peki bu aşırı yemek yeme alışkanlığından çocukları nasıl koruyabiliriz ?

*Anneler çocuklarını ek gıdaya başladığı andan itibaren öğünlerine dikkat etmesi gerekiyor. Anneler çocuğun ağzına her an bir şey tıkmaya çalışmamalıdır..Çocuğa 3 ana 2 de ara öğün olacak şekilde planlı yedirmek çok önemlidir

*Çocuğa çok çeşitli aynı gurup yiyecekleri, aynı öğünde üst üste yedirilmemeli. Mesela çorba, patates, pilav, ekmek, tatlı ve benzeri gibi.

*Çocukların yemeklerinde genel olarak  1 çeşit ana yemek, salata, 1 dilim ekmek veya 2 yemek kaşığı pilav ya da makarna koyarak öğünü ayrılmalıdır. Mesela ızgara ev köftesi, 1 dilim ekmek, 1 kase yoğurt ve salata gibi bir menüde hazırlayabilirsiniz.

*Anneler çocuklarına yemek yemeği bir ihtiyaç olduğu için yemeyi öğretmeleri  gerekiyor. Yemek bir zevk bir hobiymiş gibi yansıtmamak lazım. Anne ve babalar ise acıktığınızda yemek yiyerek çocuğa bu konuda örnek olabilirsiniz.

*Çocuğunuzla alışverişe giderken önceden pazarlık yapmalısınız. Alışverişte yemek hariç sevdiği bir oyuncak, bir kitap veya dergi alabileceği konusunda söz verin. Çocuğunuzun yeme şeklini tam da yediği sırada öfke ile eleştirmeyin. Mümkünse yiyebileceği yemeklerden onu uzak tutun ve normal zamanlarda nasıl yemek yenileceği ile ilgili sohbet edin.

*Çocuğunuzu “fesfut” dediğimiz elle yenilen yiyeceklerden uzak tutmalısınız. Bunların içinde bulunan maddeler çocuğunuzun kilosunu olumsuz etkileyecektir.

*Özellikle yemek esnasında 1 bardak su içmesine özen gösterin. Yemekle beraber su içmek çocuğun doygunluk hissinin daha çabuk oluşmasını sağlar.

*Akşam yemeğinden sonra çocuğunuza bir şey yedirmeyin. Uyumaya giderken en az 3 saat bir şey yemediğinden emin olun. Bir şeyler yiyip direkt uykuya gitmek, hem büyüme hormon salgısını azaltır hem de yenilen yiyecek yakılmayacağı için şişmanlamaya neden olur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>