Anasayfa » Anne&Çocuk » ÇOCUKLAR İÇİN  ANTİBİYOTİK  ZARARLI MI?

ÇOCUKLAR İÇİN  ANTİBİYOTİK  ZARARLI MI?

ÇOCUKLARDA ANTİBİYOTİK KULLANIMI

Maalesef ki antibiyotik ilaçları ülkemizde doktorlara başvurulmadan hemen her hastalıkta bilinçsiz bir şekilde kullanılıyor. Bu durum ise çocukların sağlıklarını tehdit ediyor.Peki antibiyotik çocuklar için zararlı mı sorusunu soran aileler de var ve biz de bu sorunun cevabını sizler için araştırdık.Antibiyatik doğru bir şekilde kullanıldığında zararlı değil. Pek çok hastalık için doktorlar tarafından tavsiye edilebiliyor antibiyotikler.Fakat ülkemizde antibiyotikler bir mucize gibi hastalıkları iyileştireceği düşüncesi yanlıştır.Antibiyotik sadece bakterilere karşı etkilidir.Antibiyotikler grip gibi virüs kaynaklı hastalıklar üzerinde hiç bir etkiye sahip değiller.Doktorunuz tavsiye etmediği sürece çocuğunuza verdiğiniz antibiyotiğe karşı vücudunda bulunan tüm bakterilerin kullanılan doza karşı bağışıklık kazanmalarına neden oluyor ve bu defa bakterilerden kaynaklanan bir rahatsızlık ortaya çıktığında maalesef daha yüksek dozlarda daha farklı antibiyotiklerin kullanımı mecburi hale geliyor.

Gereksiz yere kullanılan antibiyotikler çocuklar da karaciğer, böbrek ve kalp rahatsızlıklarına daha kolay yakalandıkları ve özellikle ilerleyen yaşlarda sorunlar yaşamalarına neden oluyor. Zira antibiyotiklerin içerisindeki etken maddelerin parçalanması için karaciğer ile böbreğe büyük bir yük düşüyor. Bu şekilde de böbreklerin daha fazla yorulmasına neden oluyor.Ayrıca kalpte ise kalp kapakçığı kalınlaşması gibi sorunlar ortaya çıkarken eklem romatizması hastalığına da davetiye çıkarılıyor.Antibiyotikleri gereksiz yere kullandığınız taktirde vücudunuzda bulunan iyi bakterileri de öldürdüğünü unutmayın.Bu bakterilerin ölmesi ise vitamin eksiklikleri ve sindirim sorunları olarak size geri dönüyorlar.Antibiyotik kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Çocuğunuzun sağlığı için.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>