Anasayfa » Anne&Çocuk » ÇOCUKLAR DA DEPRESYONA GİRER Mİ ?

ÇOCUKLAR DA DEPRESYONA GİRER Mİ ?

ÇOCUKLAR DA DEPRESYON

Toplum olarak depresyon dediğimizde ilk akla gelen büyüklerdir. Fakat bilinmeyen bir gerçek varki çocuklarda depresyona girebiliyor. Depresyon küçük çocuklar hatta bebekler bile depresyon girebilirler. Bu yüzden anne-babalar  çok dikkatli olmalı ve çocuklarını gözlemleyerek yolunda olmayan durumlar olduğunu anlayabilirler. Böyle bir durum ile karşı karşıya gelirseniz mutlaka bir uzmana başvurmalısınız. Çocuğun yaşadığı olumsuzlukların ardından sarsılması ve çok uzun süre olumsuz olayın etkisinden kurtulamaması dikkatli olmayı gerektirir. Çevreye uyumu, yemek yemesi, oyun oynaması gibi günlük alışkanlıklarının ve çevresi ile kurduğu etkileşimin bozulması depresif bir durumun varlığını düşündürür.

Çocuklarda Depresyon Belirtileri

Genel olarak depresyon belirtileri mutsuzluk, ağlama, olumsuz benlik duygusu, öfke patlamaları, içine kapalılık, suçluluk duygusu, oyundan keyif alamama, anaokuluna ya da okula gitmek istememe şeklinde kendini gösterebilir. Ayrıca depresyon bazı fizyolojik belirtiler de görülebilir. Uyku ve yeme bozuklukları, kabızlık, gibi  çeşitli ağrılar, yorgunluklar ortaya çıkabilir.

Ayrıca psiko-motor rahatsızlıklar diye adlandırabildiğimiz beden hareketlerinde artış veya azalış, bilişsel fonksiyonların azalması veya çoğalması, istek ve konsantrasyonun azalması, duygu durumunun gün içinde sık sık değişmesi ve çevresindeki olaylara davranışları gösterememe gibi bir dizi belirtiden bahsedilebilir.

Bebekler De Depresyona Yakalanabiliyor

Depresyona yeni doğmuş bebeklerde de rastlanabilir. Annelerde görülen doğum sonrası depresyon bebek-anne ilişkisinin niteliğini bozabilir, bebek annesini ağlayarak onun depresif duygu durumunu alabilir. Bu durumda anne bebeği ile daha az iletişime geçebilir, bakımı konusunda bebeğini ihmal edebilir. Yetersiz sevgi ve az kucağa alma bebeğin de depresif özellikler göstermesine neden olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>