Anasayfa » Astroloji ve Rüya » BURÇLAR VE GENEL ÖZELLİKLERİ

BURÇLAR VE GENEL ÖZELLİKLERİ

KOÇ (21 MART-19 NİSAN)

Gezegeni: Mars (Çekicilik, savaş ve seks temsilcisi)
Grubu: Ateş
Uğurlu Rengi: Ateş kırmızısı
Uğurlu Sayısı: 9
Uğurlu Taşı: Pırlanta, yakut
Uğurlu Günü: Salı
Uğurlu çicekleri: Lale, papatya
Uğurlu kokuları: Manolya, lavanta, ıtır
Amacı: Başarı ve zafer
Yenmesi gereken huyu: Sabırsızlık
Hoşlandığı müzik: Hızlı tempolu parçalar ve marşlar
Olası hastalıkları: Baş ve böbrek hastalıkları, yanıklar
Çok İyi anlaştığı burçlar: Aslan, Yay
İyi anlaştığı burçlar: Boğa, İkizler, Kova, Balık
Kötü anlaştığı burçlar: Yengeç, Terazi, Oğlak
Ne iyi ne kötü: Başak, Akrep
Oldukça hareketli ve canlı bir kişiliğe sahip olan bu burcun özgüvenleri yüksektir. Koç Burcu erkeği ve Koç Burcu kadını hayatta başarılı olduğu sürece özgüveni de buna oranla gelişir. Bu burcun dışa dönük bir yapısı vardır; toplumda gizemli olmaktan ziyade açık bir kitap olmayı yeğler. Duygularını insanlardan saklama ve esrarlı görünme gibi bir çabası yoktur. İlgi alanları çok çeşitli olan bu burcun her şeye yetecek enerjisi vardır. Atom karınca gibi bir o yana, bir bu yana koşturur. Bu, onun canlı ve atılgan olmasına yardımcı olur. İlgi duyduğu konulara ilişkin heyecanını ve hevesini asla yitirmez.
Koç, başkalarının kendi hakkında ne düşündüğünü, hareketlerinin onaylanıp onaylanmadığını öğrenmeye çalışmaz. Başkalarının, onu bildiğinden şaşırtmasına izin vermez. Koç, yaşamın her anında daimi bir meydan okuma görür. Koç insanı kendisini, cesareti, bireysel inisiyatifi ve enerjisi ile gösterir. Diğer yandan bunlar onun doğuştan gelen önderlik özellikleridir. Bunlar, yalnız hareket etme olarak da anlaşılabilir, aslında Koç her koşulda çok rahat yaşayabilir.Bir Koç’u tanımlamak o kadar kolay değildir. Keskin ve kararlı bakışlarıyla, hedeflediği konular üzerinde hakimiyet sağlar. O, hızlı gelişen tutkuların insanıdır. Ne yapacağı hiç belli olmaz. Yenilgi kelimesi ile onun adını birlikte söylemeniz nerdeyse imkansızdır.
Realist ve idealisttir. Koç’un enerjisini düşünmek bile, bazılarını yorabilir. İstedikleri zaman, herkesten çok daha akıllı ve sakin olabilir. Çok hızlı düşünebilen yapılarıyla, onlara yetişmek neredeyse imkansızdır. Çocuk gibi saf ve gözü kara bir cengaverdir. Koç insanına karşı dürüst olmak zorundasınız. O, madalyonun öteki yüzünü bilmez ve ilişkilerinde aldatıcı değildir.
Gerçekten kırılırsa, en sevdiği oyuncağı elinden alınmışçasına size küser ve mızıkçılılık yapar. Bir çocuk kalbine sahiptir. Ona yapılacak en büyük hata, ihmal edilmesidir. Araya mesafe koyarsanız, ilgisini çekecek başka şeylere yönelir.
Koç insanı anlık tepkiler gösterir, bütün cesareti, enerji ve yaratıcılığı anlık bir meydan okumadır. Bu nedenle hiçbir şeyden çözülmemiş sorunlar kadar nefret etmez. Uzun süre çabalaması gerektiğinde sık sık tahammülünü kaybeder. Böylece, aslında uğrunda bütün gücünü harcadığı bir şeye, gerçekten ulaşmak istemediği izlenimi yaratır.
Koçlar ‘ıvır zıvır’ ile uğraşmayı başkalarına bırakır ve ayının postu paylaşılmadan yeniden ava çıkarlar. Devamlı yenilik peşinde olma dürtüsünü hayat boyu bastıramazlar, aksi halde kişiliklerini kaybederler. Açıklık ve dürüstlükleriyle ara sıra diğer insanları yaralarlar. Aslında yaralama düşüncesi akıllarından bile geçmez.
Gerçekten de Zodyak’taki Koç’ların, kavga meraklısı Koç’larla çok ortak noktaları vardır. Başlarını eğer ve hiçbir uyarıda bulunmadan saldırırlar. Kesinlikle etkili olan bu taktiğin bazen acı verdiğini, özellikle de başlarının çok yandığını dikkate almazlar. Zaten alsalardı, Koç olamazlardı. Koç, er yada geç yüzünden veya kafasından yaralanırsa şaşırmayın.

BOĞA (20 NİSAN-20 MAYIS)

Gezegeni: Venüs
Grubu: Toprak
Uğurlu Rengi: Pembe, mavi, krem
Uğurlu Sayısı: 6, 4
Uğurlu Taşı: Zümrüt
Uğurlu Günü: Cuma
Uğurlu çiçekleri: Kırmızı gül, pembe karanfil ve şebboy
Uğurlu kokuları: Karanfil, elma çiçeği
Amacı: Mal, mülk, lüks ve büyük servet sahibi olmak
Anahtar Sözcüğü: Süreklilik
Yenmesi gereken huyu: Alınganlık, küsmek, lüks özlemi ve bencillik
Hoşlandığı müzik: Senfoniler
Olası hastalıkları: Boğaz, boyun ve hormon hastalıkları
Çok İyi anlaştığı burçlar: Başak, Oğlak
İyi anlaştığı burçlar: İkizler, Yengeç, Balık, Koç
Kötü anlaştığı burçlar: Kova, Aslan, Akrep
Ne iyi ne kötü: Terazi, Yay
Boğa Burcu insanı sessiz, sakin ve mağrur duruşuyla dikkat çeker. Gerçekçi ve otoriter bir tavrı vardır. Girdiği ortamlarda hal ve tavırlarıyla dikkati çeker. Hırslıdır ve düşlediği bir şeye ulaşmak için elinden geleni yapar. Alışkanlıklarına bağlıdır ve sadakatsizlikten hoşlanmaz. Kızdığı zaman oldukça inatçı olur ve hiçbir şekilde düşündüklerinden ödün vermez. İlişkilerinde sadıktır ve her anlamda fedakardır. Lüksten ve konfordan fazlasıyla keyif alır. Cömerttir, fakat savurgan değildir. En sadık dostlar boğa burcundan çıkar.
Boğa, varlığıyla dünyaya renk ve zenginlik katan, umudun burcudur. Boğasız bir burçlar çemberi düşünülemez. Sabırlı, sorumluluk sahibi Boğa, burçlar içinde en insancıl ve sıcakkanlı olanıdır. Doğa ona bütün insancıl davranışları bahşetmiştir. Boğa insanı, ruhsal varlığına olduğu kadar, maddesel varlığına da bağlıdır. Burç, aşkın yıldızı olan Venüs tarafından yönetilir. Boğa’nın İnatçılığı ve akılsızca direnişi zayıf yönüdür. Bu durum kıskançlık söz konusu olduğunda ilişkilerde kilitlenme yaratabilir. Yeteri kadar yaratıcı ve esnek düşünemeyebilir. Daha fazla esnekliğe ve hayal gücüne ihtiyacı vardır. Sabitliği yüzünden kendini geliştirmekte zorlanabilir. Venüs’ün burcu olan Boğa dişil, manyetik çekiciliğe sahip bir burçtur. Çok fazla söze girip, olayı karmaşıklaştırmadan, açık bir tavırları vardır. Boğa’lar uzun vadeli ilişkileri tercih ederler.
Kimi insanlar başarıyı yalnızca bir ego tatmini olarak görür. Boğa Burcu özellikleri itibariyle komplekslerinden arınmış bir burçtur. Onun başarıyla ilgili bir alıp veremediği yoktur. Onu kendini ispatlamak için bir araç olarak görmez. O sadece geleceğini güvence altına almak ister. Fakat istikrar için biraz teşvik edilmeye ihtiyacı vardır. Para konusunda akıllı hamleler yapar. Finans konularına yatkınlığı vardır. Bu burçlar agresif bir rekabetçi değildir; ancak rekabetten her zaman soğukkanlılığı ile kazanarak çıkmayı başarır. Servetini ter dökerek ve yavaş yavaş oluşturur. Bu konuda kışa hazırlanan bir karınca gibi çalışır. Rahatına düşkün olduğundan, lezzetli yemekler, kaliteli içkiler ve arkasına huzurla yaslanacağı konforlu bir ev ortamı ister. Aslında hayatını büyük bir çoğunlukla bu ev için kazanmaktadır. Yöneticisi Venüs olması nedeniyle, estetiğe önem verir. Güzel olan her şeyin kıymetini bilir ve zevk sahibidir. Çok okumaktan, müzik dinlemekten ve sanat eserlerinden etkilenir.
Boğa insanları çocukluğundan itibaren sevgi ve aşırı ilgiye ihtiyaç duyarlar. Bu yetişkin olduğu zamanda devam eder. Karşı cinse olan bağlılığı da biraz bu yüzdendir. Fiziksel olarak çok çekicidirler ve doğanın bu hediyesinin bilincindedirler. Bakımlı görünmeye büyük özen gösterirler. Onlar için kendilerine bakmak çok anlamlı bir iştir. Kendisini göstermek için yaptığı hareketlerin hepsi çevresinin dikkatini çekmek içindir. Kesinlikle konuşkan, çok sesli ve düşüncelerini açıkça belirten iyi bir dinleyicidir.

İKİZLER (21 Mayıs – 21 Haziran)

Gezegeni: Merkür
Grubu: Hava
Uğurlu Rengi: Sarı, açık mavi
Uğurlu Sayısı: 5
Uğurlu Taş: Akik, İnci
Uğurlu Günü: Çarşamba
Uğurlu çiçeği: Sümbül
Uğurlu kokuları: Gardenya, yasemin, sümbül
Amacınız: Büyük isim yapmak, ünlü olmak
Anahtar sözcüğünüz: Süreklilik
Yenmesi gereken huyu: Çok konuşmak
Hoşlandığı müzik: Modern Batı Müziği, hareketli ve canlı parçalar
Olası hastalıkları: Solunum ve sinir sistemi hastalıkları, akciğer hastalıkları, romatizmal hastalıklar
Çok İyi anlaştığı burçlar: Terazi, Kova
İyi anlaştığı burçlar: Yengeç, Aslan, Koç, Boğa
Kötü anlaştığı burçlar: Başak, Yay
Ne iyi ne kötü: Akrep, Oğlak, Balık
Güneş bu burca, gıpta edilecek derecede zeka vermiştir. İkizler cıva gibi yerinde duramaz. Hava gurubunun özelliklerini taşıyan değişken ve tahmin edilemeyen, sebatsız bir karakteri vardır. Güneşin verdiği, negatif etki yaratmayan kararlı bir zeka İkizleri eşitlik, canlılık ve sağlam bir karaktere götürür.
Bir ikizler çocuğunu yetiştirmek aile için zordur, çünkü onu ideal bir şekilde geliştirmek için sınırsız bir özgürlük vermek gerekir. Belki bu, onun doymak bilmez isteklerini karşılayabilir. Ama yine de bunlara değer. İkizler, karşısındakini ikna etmeyi becerir ve her şeyi formüle etmeyi bilir.
Ona dikkatlice bakarken, size ilginç gelen konuları not etmeye kalkışmayın. Çünkü, asla vaktiniz olmayacaktır. O, değişimleriyle vardır ve böyle olmaktan son derece mutludur. İnanılmaz aktif yapısını çözmeniz için beş duyunuzun yeteceğini sanmıyoruz. Gözlemciliği kuvvetli olmasına rağmen, bir konu üzerinde odaklanmaktan nefret eder. Neyi, sevdiğini ve neyi özlediğini öğrenmek için, bir ömür tüketebilirsiniz. Kimseyle yarışı yoktur. Bugün burada, yarın başka yerde olacak ve serüven yaşamanın keyfini sürecektir. Aslında; o da ait olduğu yeri özlemekte ve uzaklarda gizli bir yuvası olduğunu düşünmekte, yıllardır beklediği bir sevgiliye merhaba diyeceği günlerin özlemini duymaktadır. Yaşam mı onu anlamıyor? Yoksa, o mu yaşama ayak uyduramıyor? Bunu asla bilmeyecek ve tabii ki biz de öğrenemeyeceğiz.
Yoğun ilişkilerden nefret ederler. Fakat her düştüğünde de elini ona uzatacak sıcak bir elin hayalini kurarlar. Fakat bir bakarlar ki, çevrelerinde ona uzanan binlerce el var. Tabii ki, bu ellerin sahipleri arasında seçim yaparken yalnız kalabilirler. İkizleri yaşantınıza alın ve onu sakın yargılamayın.
İkna yeteneğine sahip olduğu gibi çok esprilidir. Hazırcevap ve muziptir, eğlendiricidir. Ancak sadece kendisini düşünüyorsa, ilkesiz davranmaya, olayları kendi çıkarlarına göre çarpıtmaya eğilimlidir. Bu bakımdan dengesiz davranışlar gösterebilir. Kolayca karar değiştirebilir hatta yalan söyleyebilir.
Aynı anda pek çok konu ile ilgilenebilirler. Araştırmaya meraklıdırlar. Konuşmaları, terbiyeli tavır ve davranışları ile kendilerini kolayca sevdirirler. Zor zamanlarda dahi çözüm üreten, yaratıcı kişilerdir. Duygularını sözlerle ifade etmek, duyguları aklın süzgecinden geçirmek İkizler için son derece alışılmış bir durumdur. Hatta bu yüzden çoğu zaman İkizler yüzeysellikle ve duygusal yönden zayıf olmakla suçlanabilirler.

YENGEÇ (22 HAZİRAN-22 TEMMUZ)

Gezegeni: Ay
Grubu: Su
Uğurlu Rengi: Beyaz, gümüş
Uğurlu Sayısı: 2
Uğurlu Taşı: Yakut, aytaşı
Uğurlu Günü: Pazartesi
Uğurlu çiçekleri: Nilüfer, beyaz gül, zambak
Uğurlu kokuları: Misk, müge, leylak
Amacı: Daima yükselmek
Anahtar Sözcüğü: Koruyuculuk
Yenmesi gereken huyu: Dikkatsizlik
Hoşlandığı müzik: Romantik şarkılar
Çok iyi anlaştığı burçlar: Akrep
İyi anlaştığı burçlar: Aslan, İkizler, Boğa, Başak
Kötü anlaştığı burçlar: Koç, Terazi, Oğlak
Ne iyi ne kötü: Yay,kova
Yengeç burçları çocuk gibi yumuşak, duygusal açıdan besleyen ve beslenen bir yapıdadır. Duygularla hareket eder ve sevdiklerini çok korur, onlara kalbinde özel bir yer açar. Son derece koruyucudur.
Yengeç’in, sakin ve durgun kişiliği insana sükunet verir. Onun yarışı yoktur fakat duygularıyla başı hep derttedir. Anlamlı yüzlerinde gizli hüzünlerin dolaştığını duygu profesyoneli olsanız bile anlayamazsınız. Size yaklaşması bile büyük bir aşamadır. Bu ürkek çocuğun (kız veya erkek) ne kadar derin bir dünyasının olduğunu keşfettiğiniz zaman iş işten geçmiştir. Bu deniz efsanesi, çoktan gümüş ağını size atmıştır bile. İşin ilginç yanı; sizin bu ağdan kurtulmaya hiç niyetiniz yoktur. Deniz dibi güzeli mistik dünyasına sizi çekerken, duygularıyla çevrenizde şimdiye kadar hiç göremeyeceğiniz bir ağ tabakası oluşturmuştur. Bu masal kapısından içeriye girdiğiniz anda, bir daha eski dünyanıza dönmek istemeyeceksiniz. En güzel aşk şarkılarıyla süslediği masal gibi romantik dünyasını sizinle paylaşmaya hazırdır. Duygularını öylesine farklı sunar ki, yaşamın gerçeklerini adeta unutursunuz.
Dışarı karşı sert bir görünüm sergileseler de, hassas ve koruyucu bir doğaları vardır. Çok yumuşak ve iyi kalplidirler. Ama kırılgan doğalarını korumak için burçlarının simgesi gibi kabuklarına çekilebilirler. Anlaşılması zor karmaşık insanlardır. Zor duruma düştüklerinde bazen çok güçlü ve cesur, bazense çocuk gibi zayıf ve savunmasız olabilirler. Dengede kalabilmeleri için onlara mutlu bir yuva ve güvenlik gereklidir.
Gök cisimleri içerisinde en hızlı hareket eden Ay, Yengeç Burcu yöneticisidir. Yengeçler, ayın hareketlerinden, evrelerinden etkilenirler. Yeniay ve Dolunay’ın üzerilerindeki tesiri büyüktür. Onların ruhu üzerinde medcezir etkisi yaratır. Bu nedenle onları yeni tanıyanlar, yapılarını biraz karmaşık bulabilirler. Keyfi yerinde ve neşeli bir ruh halindeyken ansızın somurtkan ve keyifsiz olabilir. Sorunları bazen dramatize edebilir, hatta bazı dönemler melankolik olabilirler. Bu içe dönük olmalarına ve herkesten uzaklaşmalarına neden olabilir. Onu ancak sevgiyle yönetebilirsiniz. Baskı ve dayatmayla hiçbir şey için harekete geçmez. Şiddetli bir baskı karşısında, hayal kırıklığına uğrayacak, uzaklaşarak kendi kabuklarına sığınmaya çalışacaktır. Bu güven kırılması ise kolay kolay telafi edilir türden değildir.
Yengeç Burcu özellikleri arasında çalışkanlık en belirgin olanıdır. Ekonomik ihtiyatı hiçbir zaman elden bırakmazlar. Para onlar için güvenlik demektir ve para kazanmasını da, elinde tutmasını da iyi bilir. Kazancının büyük miktarını biriktirir, asla müsrif değildir. Endişe ve kaygı dolu olduğu için geleceğini güvence altına almak ister. Kendini ve ailesini her bakımdan güvence altına almaya çalışır. Yumuşak ve hassas yapısına rağmen sevdiklerini koruması gerektiği zaman çok cesur ve gözü kara olabilir.
İş ilişkisinde arkadaş canlısı ve sakin olurlar. Huysuzluk ve güvensizlik adeta yengeçlerin en büyük tehlikeleridir. Bu konuda onları uyarıyoruz. Güneşin yengeç burcunda olması esasen yaşam savaşı için iyi bir görünüm sayılmaz. Kişiyi tembelleştirir veya rüyalar aleminde yaşatır.

ASLAN (23 TEMMUZ-22 AĞUSTOS)

Gezegeni: Güneş
Grubu: Ateş
Uğurlu Rengi: Sarı, turuncu
Uğurlu Sayısı: 1, 4
Uğurlu Taşı: Safir, pırlanta
Uğurlu Günü: Pazar
Uğurlu çiçekleri: Kırmızı gül, sarı krizantem ve orkide
Uğurlu kokuları: Misk, portakal çiçeği ve gül
Amacı: Çok şeye kavuşmak
Anahtar Sözcüğü: Yaratıcılık
Yenmesi gereken huyu: Kendini beğenmek
Hoşlandığı müzik: Neşeli ve oynak parçalar
Olası hastalıkları: Kalp ve kan dolaşımı hastalıkları
Çok İyi anlaştığı burçlar: Yay, Koç
İyi anlaştığı burçlar: Başak, Terazi, İkizler, Yengeç
Kötü anlaştığı burçlar: Akrep, Kova, Boğa
Ne iyi ne kötü: Balık, Oğlak
Aslan, kişiliğinde canlılığı, yaşam gücünü, ihtirası, yiğitliği ve asaleti temsil eder. Yürüyüşü, canlı hareketleri, sıcaklığı, sağlam ve sakin görünüşü ile tanınır. Asla kendisinden şüpheye düşürmeyecek güçlü bir yapıya sahiptir ve son derece sıcak kalplidir.
O gururlu ve vakur haliyle hükmetmeye öylesine alışmış ki, onu asla yönlendiremezsiniz. Sıcak romantik, ateşli aşıklardır. Birlikte olduğu insanın ayaklarını yerden keser. İyi bir konuşmacı olduğu için, güzel aşk sözleri söylemekte üstlerine yoktur. Bulundukları her ortamda sevgi krallıklarını ilan etmeye hazırdırlar. Fakat üstün bir kişilik olduğunu ona sıkça hatırlatmanız gerekecektir. İlginizi esirgerseniz; size sadık kalsa bile, daha ilk dönemeçte tüylerini parlatan biriyle flört ederken bulabilirsiniz onu. Üstelik ona kızmanızı anlamayacaktır. Çünkü, en büyük gıdası olan iltifatlarını unutmuş ve onu aç bırakmışsınızdır. Hayretle gözlerini açacak ve sizi bencillikle suçlayacaktır.Yaşam onun için değerli bir armağandır. Dünya gezegeninde olmaktan son derece memnundur. Hayatın her noktasında kendini bir tiyatro sahnesinde görür. Aşkı ve heyecanı sever. Birine ait olmak duygusu gururunu okşayabilir fakat başka gözlerin de kendisini izlediğini bilmek ister. Onu sıkmamalı ve hayranlarını kabul etmelisiniz. Eğer kıskanç ve sahiplenici duygularınız yoğunsa ve bu özelliğiniz onu sıkmaya başlamışsa, sizin sevgili “Aslan’ınız” kendine başka ormanlar arayacak veya kendini mağarasına kapatarak bir daha sizi yanınıza yaklaştırmayacaktır.
Aslan burçları yüce gönüllü ve öne çıkan karakterleri ile diğer burçlardan ayrılırlar. Bazen ise bir çocuk gibi oyuncu ve hayatı seven ve bunu yansıtan bir karakteri vardır. Başkalarına ilham veren, etkileyici, iyimser, güler yüzlü, hareketli, güneş gibi çevresine ışık saçan sıcak tiplerdir. Mücadele ederken her zaman dürüst ve mertçe davranır, kurnazlık düşünmezler. Bağışlayıcı olmalarına karşın bazen aşırı gururlarının etkisi altında kalabilirler. Lükse ve ihtişama düşkündürler. Aşırı gururları bazen kendilerini olduklarında daha yüksekte görmelerine de sebep olabilir.
Güçsüz ya da zor durumda kalmış yardıma ihtiyacı olan kişilere karşı iyi davranırlar. Eli açık ve bonkörlerdir.
Liderlik vasfı gerektiren, tüm organizasyonlarda büyük ölçüde başarılı olur. Hayattaki yerinin, yetki gücünü elinde bulunduran bir mevki olduğunu düşünür ve ancak otorite olabileceğine inanır. Bu yöndeki hedefleri her zaman büyük olmuştur. Gelişmiş yaratıcılıkları sayesinde, yetenekli ressamlar, yönetmenler, tasarımcı ve oyuncular bu burçtandır. Sabit nitelikli bir karakteri olduğu için, tutucu, ısrarcı ve inatçıdırlar. Bir kere karar verdiklerinde, hiçbir güç onları geri çeviremez. Bu nedenle başarı istatistikleri yüksektir ve tutuklarını kopartırlar. Büyük işlere kalkışma cesaretleri vardır; fakat büyük işler cesaret kadar, ince hesaplar yapmayı ve detayları gözetmeyi de gerektireceğinden, her girişimleri olumlu sonuç vermeyebilir.

BAŞAK (23 AĞUSTOS-22 EYLÜL)

Gezegeni: Merkür
Grubu: Toprak
Uğurlu Rengi: Sarı, yeşil
Uğurlu Sayısı: 6
Uğurlu Taşı: Koyu safir
Uğurlu Günü: Çarşamba
Uğurlu çiçekleri: Açelya, sarı menekşe, lavanta çiçeği
Uğurlu kokuları: Leylak, limon ve sardunya
Amacı: Başarı yolunda daima yükselmek
Anahtar Sözcüğü: İnceleyicilik
Yenmesi gereken huyu: Çekingenlik ve cesaretsizlik
Hoşlandığı müzik: Eski, romantik şarkılar
Olası hastalıkları: Karın bölgesi hastalıkları, karaciğer, pankreas, bağırsak, apandisit, ayak ve sinir hastalıkları
Çok İyi anlaştığı burçlar: Boğa, Oğlak
İyi anlaştığı burçlar: İkizler, Yengeç, Balık, Koç
Kötü anlaştığı burçlar: Kova, Aslan, Akrep
Ne iyi ne kötü: Terazi, Yay
Zodyak’ın altıncı burcu olan Başağın en önemli özelliği akıllı olması ve doğruyu yanlıştan ayırabilme yeteneğinin olmasıdır. Bu burçta doğanlar dikkatlidirler, ölçüp biçerler, düşünürler, karşılaştırırlar ve ondan sonra karar verirler.
Başak huzur ve güven kaynağıdır. Başak duygusal anlamda nadiren tepki göstermesi nedeniyle diğer kişilere soğuk gözükebilir. Bunun nedeni şüpheci oluşları nedeniyledir.
Kendinizi müzede gibi hissettiğiniz bir evdeyseniz ve orada kalemler yazı masasının kenarına paralel yerleştirilip, kitaplar büyüklük sırasına göre dizilmişse, ve ortam desintan kokuyorsa, hiç şüphe yok ki evin sahibi Başak burcunda doğmuştur. Aklın gezegeni Merkür tarafından yönetilen Başağı, dış çevresi ve ruhsal durumundaki karmaşa kadar rahatsız eden bir şey yoktur. Bir yardımsever, alçak gönüllü, titiz ve takımın yetenekli elemanı olarak çok yükseklere tırmanabilir. Her şeyin dosdoğru ve kurallarına uygun yapılmasını istediklerinden duygusal insanlarla pek bağdaşamazlar. Sağlık ve temizlik kavramlarına aşırı düşkün olurlar. Kusursuz bir insan aradıklarından çok zor evlenirler. Maddesel şeylere düşkündürler.
Başağın ayakları sımsıkı yere basar, zaten onu etkileyen madde topraktır. Zodyak’ın problemli üyeleri, özellikle birine dayanma ihtiyacı duyan Yengeç için, Başak huzur ve güven kaynağıdır. Bazı insanların aklını başından alan ve akılcı hareketlerin imkansız olduğu düşünülen durumlar, Başağı şaşkına çevirmez. Verilmesi gereken kararları, bilgisayar kadar güvenilir ve doğru verebilir. Doktorluk veya hemşirelik gibi çabuk ve doğru karar vermenin bir insanın yaşamını kurtardığı mesleklerde bu burçtan insanların bulunmasına şaşırmamak gerekir. Başak, devamlı mızmızlanan müşterilerin sayısız şikayetleriyle uğraşması gereken bir otel müdürü olarak da sakinliğini korur ve gerekeni yapar.
Başaklar haylazlık etmeyi de severler. İnsanlığın geri kalanından farklı olduklarını düşündükleri için korkunç züppe olabilirler. Güçsüz buldukları insanların sorunlarına burunlarını sokmak gibi bir adetleride vardır. Son olarak başaklar düzenli yaşama alışkanlıkları nedeniyle uzun ömürlüdürler. Yalnız yaşamayı çok severler. Arka planda olmayı isterler, istedikleri sadece başarılarıyla gündemde olmaktır.Yaşlandıklarında anlatacakları bir yığın öykü vardır. Çünkü hafızaları inanılmayacak kadar kuvvetlidir.

TERAZİ (23 EYLÜL-22 EKİM)

Gezegeni: Venüs
Grubu: Hava
Uğurlu Rengi: Pembe, turkuaz
Uğurlu Sayısı: 6
Uğurlu Taşı: Opal
Uğurlu Günü: Cuma
Uğurlu çiçekleri: Pembe krizantem, pembe gül
Uğurlu kokuları: Gardenya, yasemin ve orkide
Amacı: Zengin olmak, düzenli bir hayat
Anahtar Sözcüğü: Denge
Yenmesi gereken huyu: Gösterişten hoşlanmak
Hoşlandığı müzik: Romantik eserler
Olası hastalıkları: Böbrek, üreme organları, baş ve özellikle göz hastalıkları, lumbago
Çok İyi anlaştığı burçlar: Kova, İkizler
İyi anlaştığı burçlar: Akrep, Yay, Aslan, Başak, Terazi
Kötü anlaştığı burçlar: Koç, Oğlak, Yengeç
Ne iyi ne kötü: Balık, Boğa
Terazi burcu denge ve adalet burcu olarak bilinir. Teraziler çevrelerinde uyum ve barışçıl bir atmosfer yaratma konusunda yeteneklidirler. İlişkilerinden olumlu bir sonuç çıkarabileceklerine inanırlar. Adalet duyguları fazlasıyla gelişmiş olduğu için haksızlıklara dayanamazlar ve bu yolda hemen tepki verebilirler. Bu burçtan pek çok sosyal alanda eylemci ya da hukukçu çıkar.
Terazi Burcu, hava elementi grubuna dahidir. İleri bir diplomasi yeteneği ile iyi bir ara bulucudur. Hayatına yeni insanlar katarak çevresini zenginleştirir ve arkadaşlarının birbirleri ile kaynaşmalarını sağlayarak her daim aktif olabileceği bir sosyal ortam yaratır. Yalnız kalmaktan hoşlanmaz, bu nedenle sürekli sosyal olmak ister. Takım çalışmasına yatkındır ve her zaman iyi bir takım arkadaşıdır. Yumuşak görünür; ama görünüş aldatıcı olabilir. Sevecenlikle gizlediği otoriter bir yanı vardır. Öncü gruba dahil olması onu, çevresini kontrol altında tutan iyi bir yönetici yapar. Bu nedenle istediklerini genellikle sevecenlik ve naif bir tatlılıkla yaptırır. Son derece dürüsttür; fakat düşündüklerini her zaman açıkça dile getirmez, politik olmayı bilir.
Terazilerde çevrelerin güzellik yaratma kabiliyeti vardır. Aynı zamanda sanat ve güzellik duygusu hayatlarında önemli bir yer tutar. Adeta dokundukları her şeye rafine bir güzellik ve uyum getirebilirler. Dekorasyonda yeteneklidirler.
Espri kabiliyeti yüksektir. Ender olarak sert çıkışlar yaparlar ve karar vermeden önce her şeyi tartarlar.
Terazi insanı meraklı ve gizli kapaklı işleri de sever. Sırasında pahalı şeylere kavuşmak için hile yapabilirler. Yalnızlığı hiç sevmezler.
Kararsız kalmak ve sürekli bir denge bulamamak zayıf yanlarını oluşturur. Başkalarının fikirlerinde kolayca etkilenebilirler. Ama yine de terazi bir hava grubu burcu olduğu için derin duygulara kendilerini çok kaptırmaz objektif kalabilirler.

AKREP (23 EKİM-21 KASIM)

Gezegeni: Pluton-Mars
Grubu: Su
Uğurlu Rengi: Kırmızı, siyah
Uğurlu Sayısı: 2, 4
Uğurlu Taşı: Topaz
Uğurlu Günü: Salı
Uğurlu çiçekleri: Kırmızı karanfil, hanımeli, ateş çiçeği
Uğurlu kokuları: Misk, manolya
Amacı: Hayat boyu zenginlik
Anahtar Sözcüğü: Tutkulu
Yenmesi gereken huyu: Acımamak, ihmal etmek
Hoşlandığı müzik: Marşlar ve canlı parçalar
Olası hastalıkları: Boğaz, boyun, mesane, böbrek ve üreme organları hastalıkları, tansiyon
Çok İyi anlaştığı burçlar: Balık, Yengeç
İyi anlaştığı burçlar: Yay, Oğlak, Başak, Terazi
Kötü anlaştığı burçlar: Boğa, Aslan
Ne iyi ne kötü: Koç, İkizler
Akrep insanının etkisi altında olduğu yıldız Plüton’dur. Plüton bütün yıldızların tersine, güçlü insancıl içgüdülerin yıldızıdır. Akrep insanının hayatındaki en önemli güdü, tutkuların ateşidir. Duyguların kontrolünü kaybederse, zehrinin ulaşabileceği alandan hemen uzaklaşmalı. Akreplerin her zaman aşırılığa kaçmaları olasıdır. Hiçbir burç, hem kötü işlerde böyle anlamlı başarılar elde etme yeteneğine sahip değildir.
Sadece gözleriyle konuşan tek insan, Akrep’tir. Bu tutku insanı ile boy ölçüşeceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. İçlerindeki yüksek duygular, onları ihtiraslı ve gizemli yapar. Cinsel duygularını çok yoğun yaşarlar ve aşk yaşantıları bir hayli gizlidir. Kapılarını kolay kolay kimseye açmazlar. İnsanı mıknatıs gibi çeken bakışları vardır. Karşılarındaki kişiyi çok kolay etkileri altına alırlar. Bildikleri tek şey vardır. O da güçlü ihtirasları ve aşka inançlarıdır. Yasakları delen müthiş bir sevgilidirler. Unutmayın ki, bir Akreple beraberlik önce sabırdan geçer.
Akrep burcu aşırı uçları yaşayabilen çözümlenmesi zor bir burçtur. Bu burcun insanı fiziksel olduğu kadar derin bir içsel güce sahiptir.
Akrep insanı yüksek bir kişisel çekim, derinlik ve güç sahibi olma arzusu taşır. Ayrıca sınırları da zorlayan bir burçtur. Her koşulda kendini yenileme gücüne sahiptir. Tehlikeli ya da zor koşullarda bile hedefinden şaşmadan kararlılıkla iç ve dış mücadelesini sürdürebilir. İşlerini tek başına yapmaktan hoşlanırlar, yalnızlık onları hiç sıkmaz. Sabırlı ve özenli çalışırlar ve bitmez bir enerjileri vardır.
Duygularına kapılırlarsa, tehlikeli olabilirler. Akrepler ukala ve kendini beğenmiş insanları sevmezler, onları aşağılayarak hadlerini bildirirler. Kendi bildiklerini okuyarak uzlaşmaya yanaşmazlar. Aşırı kuşkucudurlar, kolay inanmazlar, ama inandıkları bir konuyu da sonuna kadar inatla savunurlar. Akrep yasal olan hiçbir şeyi sevmez ve yasak meyvelerini paylaşacak aşklarının peşindedir.

YAY (22 KASIM-21 ARALIK)

Gezegeni: Jüpiter
Grubu: Ateş
Uğurlu Rengi: Mor
Uğurlu Sayısı: 5
Uğurlu Taşı: Turkuaz
Uğurlu Günü: Perşembe
Uğurlu çiçekleri: Leylak, mor menekşe
Uğurlu kokuları: Nergis, menekşe, zambak
Amacı: Çok gezip görmek, çok şeye kavuşmak
Anahtar Sözcüğü: Araştırmacı
Yenmesi gereken huyu: Başkalarını küçümsemek
Hoşlandığı müzik: Pop müziği
Olası hastalıkları: Kalça ve uyluk hastalıkları, siyatik, romatizma, akciğer hastalıkları
Çok İyi anlaştığı burçlar: Koç, Aslan
İyi anlaştığı burçlar: Oğlak, Kova, Terazi, Akrep
Kötü anlaştığı burçlar: Balık, İkizler, Başak
Ne iyi ne kötü: Boğa, Yengeç
Yay burcu insanları içtenlikleri ve iyimser yaşam görüşleri ile tanınırlar. Gençliklerinde; dikkatsiz, heyecanlı ve gelenekle aykırı davranışlar içinde olsalar da, geçmiş yanılgılarından en çok ders alan kişiler bu burçtan çıkar.
Yaşama karşı coşkulu ve idealist kişilerdir. Kavrayışları güçlü olduğu için felsefi konularda başarılı olurlar. Gezmeyi, seyahati, farklı yerler görüp farklı kültürler tanımayı çok severler. Yerlerinde duramayan değişiklik yapmayı seven tiplerdir. Yay aynı zamanda değişken bir burçtur ve bu değişkenlikleri onlara davranışlarında tutarsızlık getirebilir. Kolayca karasızlık yaşayabilirler.
Özgürlüklerine aşırı düşkün, patavatsızlık derecesinde pratik insanlardır. Yayların yaşam çerçeveleri herhangi bir şekilde kısıtlandığı zaman, içsel bir biçimde alt üst olurlar. Akılsızca risklere atılırlar. Yayların hayatı yeniliklere merakları ile karakterize edilebilir. Bilmedikleri şeyleri araştırıp, keşfetmeyi severler. Yaylar çok yönlü ve aynı anda ilgilenebilecekleri birkaç konu olduğunda mutlu olan kişilerdir. Kendilerine yorgun hissediyorlarsa, o konudan sıkılmış demektir. Dışa dönük ve özgürlüğüne düşkündür.
Yay burcu arayış içinde bir burçtur. Gerçeği, bilgiyi ve bilgeliği ararlar. Güçlü bir doğru- yanlış anlayışları vardır. Hayatlarında bu doğrulara uygun yaşamaya çalışan adil, ahlaklı ve erdemli kişiler yaylardan çıkar. İnançları güçlüdür. Ancak abartıya yatkın olduğu için dogmatik ve fanatik olma tehlikesi de vardır.
İyi konuşmacıdırlar. Saflıklarından dolayı bazen yanlış zamanda açık ve direk konuşarak başkalarını istemeden incitebilirler. Mizah yeteneği olan eğlenceli ve iyi arkadaşlardır. Çevrelerinde insanlara coşku ve iyimserlik aşılarlar. İlham verici ve neşelilerdir. Spora karşı özel bir ilgi ve yetenekleri vardır.
Yay, hayatı kimsenin sevmediği kadar sever ve gayretle ona kendi damgasını vurmaya çalışır. Orta karar başarılar ve geleneksel düşünüş ona göre dehşet vericidir. Onun ihtiyacı , iyi bir yaşam ve yeni düşüncelerdir. Yay insanları iyimser, canlı, atılgan, zeki ve rollerinden çok emindirler. Cesaretlerini kanıtlayabilecekleri her fırsatı değerlendirirler ve kendilerine yararlı olacaklarını düşündükleri insanlarla ilişki kurarlar.

OĞLAK (22 ARALIK-19 OCAK)

Gezegeni: Satürn
Grubu: Toprak
Uğurlu Rengi: Yeşil, kahverengi
Uğurlu Sayısı: 2, 8
Uğurlu Taşı: Lâl
Uğurlu Günü: Cumartesi
Uğurlu çiçekleri: Siyah gül, kadife çiçeği, kamelya
Uğurlu kokuları: Kamelya, cam, fulya
Amacı: Yükseğe ulaşıp başta kalmak
Anahtar Sözcüğü: Önlemci
Yenmesi gereken huyu: Fazla meraklılık
Hoşlandığı müzik: Halk Müziği
Olası hastalıkları: Diz, deri, cilt ve sindirim sistemi hastalıkları
Çok İyi anlaştığı burçlar: Boğa, Başak
İyi anlaştığı burçlar: Balık, Akrep, Yay, Kova
Kötü anlaştığı burçlar: Koç, Yengeç, Terazi
Ne iyi ne kötü: İkizler, Aslan
Oğlak burçları ciddi, güvenilir, sorumluluk sahibi olmaları ve yılmadan çalışmaları ile tanınırlar. Gelişmiş bir görev duyguları vardır. Çok genç yaştan itibaren omuzlarına sorumluluk yüklenmeye ve çalışmaya başlayabilirler. Ancak çok iyi birer iş adamı-kadını olabilirler. Yöneticilik yetenekleri çok gelişmiştir.
Yönetici gezegeni Satürn olan Oğlak Burcu toprak grubundadır. Yönetici gezegeninin etkisiyle bu burç oldukça disiplinli, çevresindeki kontrol altına almayı seven, sorumluluk sahibi biri olmuştur. İş hayatında her zaman yükselmeyi hedefleyen Oğlak Burcu özellikleri gereği başarılı olmak ve zirveye çıkmak için elinden gelen her şeyi yapar. Zodyak’ın en hırslı, azimli ve kararlı burcudur; nihai amacı elini attığı her konuda zirveye çıkmak ve toplumda saygın bir konumda bulunmaktır. Bu hırsı sayesinde başladığı işi asla yarım bırakmaz, sonuna kadar mücadele edip istediği sonucu elde eder. O zaten bir işe başlamadan önce her şeyin hesabını yapar, gidişatı ve sonuçları görür. Sonra işe koyularak en kısa sürede hedeflediği noktaya erişerek başarının kapılarını aralar. Onun bu başarısı belirli meslek alanlarıyla sınırlı değildir; Oğlak burcunda doğan bir insan hangi sektörde olursa olsun zirve koltuğuna oturmayı hak edene kadar gününü gecesine katarak çalışacaktır.
Genellikle duygularını göstermeyen, derinlerde yaşayan, maddi güvenliğe önem veren insanlardır. Maddi durumları iyi değilse kolayca endişelenip, kendilerine olan güvenlerini yitirebilirler.
Utangaçlıkları ve içe kapanık olmaları veya işleriyle fazlaca meşgul olmaları sebebiyle kolay arkadaş edinemeyen tiplerdir. Ancak sahip oldukları az sayıda arkadaşlarını ömür boyu bırakmaz ve unutmazlar.
Geçmişe, anılara ve köklerine bağlıdırlar. Bu zaman zaman tutuculuğa varabilir. Gelenekçi ve muhafazakar tiplerdir.

KOVA (20 OCAK-18 ŞUBAT)

Gezegeni: Uranüs
Grubu: Hava
Uğurlu Rengi: Koyu mavi
Uğurlu Sayısı: 4, 8
Uğurlu Taşı: Ametist, kristal, yeşim
Uğurlu Günü: Çarşamba
Uğurlu çiçekleri: Zerren, menekşe, kartopu, kır çiçekleri ve kuşburnu
Uğurlu kokuları: Sümbül, yasemin, menekşe
Amacı: Yükselmek, başkalarına yardım etmek
Anahtar Sözcüğü: Bağımsızlık
Yenmesi gereken huyu: İhmalcilik ve paraya değer vermemek
Hoşlandığı müzik: Modern eserler
Olası hastalıkları: Kalp ve kan dolasımı hastalıkları, ayak hastalıkları, varis, yuksek tansiyon
Çok İyi anlaştığı burçlar: İkizler, Terazi
İyi anlaştığı burçlar: Oğlak, Balık, Koç, Yay
Kötü anlaştığı burçlar: Boğa, Aslan, Akrep
Ne iyi ne kötü: Yengeç, Başak
Kova burçları hümanist, insanlık için çalışmalar yapan, toplumsal meselelerle ilgilenen ve aynı zamanda yenilikçi ve idealist kişilerdir. Akılcı oldukları için sadece hayal kurmakla kalmaz ideallerini gerçeğe dönüştürmek için organizasyonların içinde olmayı tercih ederler.
Kollektif olan her şeyi severler. Yenilik ve değişiklikten yanadırlar. Dünyanın daha iyi bir olaması için çalışırlar. Hem kişisel hemde kollektif özgürlüklere çok değer verirler. Ancak kova sabit bir burç olduğu için her nekadar modernizmi savunsalar da kendi görüşlerini kolay değiştirmeyen inatçı ve sabit fikirli davranışlarda bulunabilirler.
Yönetici gezegeni akıl ve değişimleri simgeleyen Uranüs olan Kova Burcu hava elementi grubunda yer alır. Kova Burcu özellikleri arasında en çok bilineni zeki olup teknolojiyle çok ilgilenmeleridir. “Dahilerin burcu” olarak bilinen Kova Burcu, zekası ile teknolojiyi birleştirerek insanların hayat standartlarını geliştirmek için çalışır. Kova Burcu erkeği ve Kova Burcu kadını arkadaş canlısı, sevecen, yaratıcı, bağımsız karakterli ve insancıldır. Yardımsever olan bu burç, insanların kötü durumlarını iyileştirmek için elinden geleni yapar. Her şeyi insanlık için yapar ve toplumun genel olarak kalkınmasını ister.
Kova Burcu’nda doğan bir insan idealist ve eşitlikçidir. Hiçbir fark gözetmeksizin herkesin eşit haklara ve yaşam standartlarına sahip olmasını savunur. Kova Burcu özellikleri gereği herkesi kardeşi ve dostu olarak görür, asla ön yargılı değildir. Bunun için çeşitli kulüp ve grup toplantılarında yer alarak aktif rol oynar. Heyecanlı ve yerinde durmayan yapısı sebebiyle ne yapacağını önceden kestirmek imkansızdır. Bazen inatçı ve sabit fikirli olsa da bu özelliği zorlu işleri başarabilmek için gerekli azmi ona verir.
Kova Burcu hayatının aşkını harıl harıl aramaz. Bu konuda asla takıntılı değildir. Ancak bulduğunda sevgilisinde bulmak istediği şey samimiyet ve bir parça dostluktur. Bu burçlar için insana atfedilen aşk ya da tensel duygular ön planda değildir. O, çok daha derinde olan bir şey arar. Onu bulduğunda ise sıkı sıkıya tutunur ve asla bırakmaz. Eğer bir insan Kova Burcu ile oturup saatlerce sohbet edecek bilgi birikimine ve meraka sahip değilse Kova Burcu bu kişiyle ilişkisini uzun sürdürmek istemez; ona olan ilgisini hemen kaybeder.
Kova için maddi değerlerin hiç bir anlamı yoktur. En büyük zayıflığı, savunduğu ideallerini kendisinde uygulayamamasıdır. İnsanları kurtarma isteğinde çok ciddidir, ama bu büyük işlerle ilgili günlük görevlerini bile unutur. Kova burcunda doğanlar, dostluğun egemen olduğu bir dünya özlemi içindedirler. Aşkın arkasında büyük tehlikeler olduğuna inanırlar. Aşksız bir dünyada daha az karmaşa olacağını düşünen kovaların sayısı az değildir.

BALIK (19 ŞUBAT-20 MART)

Gezegeni: Neptün
Grubu: Su
Uğurlu Rengi: Deniz mavisi, turkuaz
Uğurlu Sayısı: 2, 6
Uğurlu Taşı: Akuamarin
Uğurlu Günü: Perşembe
Uğurlu çiçekleri: İnci çiçeği, zambak
Uğurlu kokuları: Kiraz çiçeği, zambak, limon çiçeği
Amacı: Servete ve mutluluğa ulaşmak
Anahtar Sözcüğü: Hayalcilik
Yenmesi gereken huyu: Kendi değerinizi küçümsemek
Hoşlandığı müzik: Huzur veren hafif müzik
Olası hastalıkları: Sindirim sistemi, sinir sistemi hastalıkları, romatizma, alkolizm
Çok İyi anlaştığı burçlar: Yengeç, Akrep
İyi anlaştığı burçlar: Oğlak, Kova, Koç, Boğa
Kötü anlaştığı burçlar: İkizler, Başak
Ne iyi ne kötü: Aslan, Terazi
Sabır, eli açıklık ve duyarlılık bu burçta doğan kişilerin en önemli nitelikleridir. Büyük bir inandırma yetenekleri vardır. Dürüst, vicdan sahibi, sadık ve duysaldırlar. Her çevreye kolayca uyabilirler. Genellikle hayal dünyasında yaşarlar. Yaşam görüşleri ciddi fakat gerçekçi değildirler. Balıklar, diğer burçlar arasında dış etkenlerden en çok etkilenen kişilerdir.
Sevimli ve fedakar yapıdadır. İyi kalpli ve merhametli olması sebebiyle balık burçları sık sık zorda kalmış, kendinden daha kötü durumda olan, yardıma muhtaç kişilere yardım etmeye çalışır.
Çok hassas ve sezgileri gelişmiş ve diğer insanların da duygularına karşı empati yeteneği çok gelişmiş bir burçtur balık. Dış görünüş olarak ve davranışları ile sanki bu dünyadan değilmiş gibi bir izlenim verirler. Mücadeleci olmayan kişilikleri ile tartışmalardan hep uzak durmayı tercih ederler. Affedici ve huzura önem veren kişilerdir. Yavaş ve aceleci olmayan tavırları çoğu zaman uyuşukluk olarak nitelendirilir.
Mizah duygusu olan, sevilen arkadaşlardır. Kimi zaman neşeli tavırları ile çevrelerine pozitif enerji aşılarlar. Kimi zaman ise kabuklarına çekilirler.
Kendine güvensizlik bu burcun özelliklerinden biridir. Kendi kendine acıyan eyleme geçmekten korkan, zayıf iradeli ve gerçeklerle yüzleşmemek için alkol gibi zararlı alışkanlıklara yönelen balıklar da vardır. Değişken guruba mensup bir burç olması sebebiyle sıkça kararsızlık yaşayabilirler. Bu, sıkça arayışa girmelerine kendilerinden ve ne istediklerinden emin olmamalarına ve hayal kırıklıkları yaşamalarına sebep olabilir.
Güneşin balık burcunda olması sağlık açısından olumsuzdur. Tembellik meylinin, çekingenliğin, ihtiyatsız ve acele davranışların ve aşırı gururun simgesidir. Balıktaki güneş iniş çıkışlı bir karakter ve dalgalı bir yaşam verir. Ekonomik sakınma ifrat seviyesine gelebilir ve ardından hiç sakınmadan, savururcasına bir harcama görülebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>