Anasayfa » Anne&Çocuk » BU YANLIŞLARI SİZ DE YAPIYORSUNUZ!

BU YANLIŞLARI SİZ DE YAPIYORSUNUZ!

BEBEK YETİŞTİRİLİRKEN DOĞRU SANILARAK YAPILAN YANLIŞLAR

Bebeklerin büyümesi hakkında halk arasında ‘doğru’ sanılan yanlışlar ebeveynlerin gereksiz yere kaygı duymalarına sebep olabiliyor. Bazı hurafeler ise tam aksi bir durum oluşturuyor ve bebeğin tedavisinin geç kalınmasına sebeo olabiliyor.  Peki ama ebeveynlerin aklını karıştıran bu hurafelerin doğrusu nedir? Bebeklerin büyümeleri sürecinde ne zaman harekete geçmek gerekiyor?Uzmanlar, bebeklerin bakımı hakkında halk arasında doğru bilinen yanlışları ve bunların yaratabileceği sorunları sıraladı.

fear of doctor. baby cries at a reception at doctor

1.YANLIŞ! Ne güzel bebeğimi doğru beslemişim, tam 4 kilo doğdu. Çok sağlıklı bir çocuk olacak!  
DOĞRU OLAN: Bebeğin kilolu doğması tabikide sağlıklı olduğu anlamına geliyor fakat her zaman değil. Üstelik altta yatan sebep annenin hamilelikte yaşadığı diyabetin sonucu olarak ortaya çıkan anormal bir tablo da olabiliyor. Böyle bir durumda bebeğin ve annenin yakından takip edilmeleri gerekebiliyor. Çünkü annenin diyabeti bebeği olumsuz yönde etkileyebiliyor; mesela metabolik hastalıkların yanı sıra kalp ya da böbrek anomalileri gelişebiliyor. Ayrıca bebeğin kan şekeri düşebileceği için sağlığı da bozulabiliyor.

2.YANLIŞ! Bebeğimin baş çevresi normalden biraz düşük çıktı. Bu durum ileriki yaşlarda mutlaka zekasını etkileyecek!
DOĞRU OLAN: Bebeğin baş çevresinin poliklinik muayenesinde normal sınırların biraz üstünde veya biraz altında seyretmesi, ebeveynler tarafından genelde endişelendirici bir durum olarak algılanıyor. Fakat bu durum olağan ailesel bir özellikten de kaynaklanabiliyor. Anne ve babanın baş büyüklüğü de bunda çok belirleyici oluyor. Ancak bebeğin baş çevresinin büyüme hızı öncekilere göre aşırı şekilde artmış veya azalmışsa, altta yatan sebepler hidrosefali ve mikrosefali gibi sorunlar olabileceği için bunun mutlaka araştırılması gerekiyor.

3.YANLIŞ! Oğlumu yaşıtı olan başka bir çocukla karşılaştırdığımda boyu daha kısa ve kilosu düşük kalıyor. Oğlum ileride kısa boylu veya zayıf olacak.
DOĞRU OLAN: Anne ve babalar genellikle çocuklarını diğer ebeveynlerin çocukları ile karşılaştırıp, “Çocuğumun boyu arkadaşlarıyla karşılaştırdığımızda çok kısa” veya “kilosu çok düşük” gibi değerlendirilmeler yapabiliyor. Her çocuğun büyüme potansiyeli farklıdır. Bunu anne ve babadan aldığı genetik özelliklerle beslenme ve yetişme ortamı gibi çevresel etkenler etkiliyor. Eğer aynı yaştaki çocukların tamamı aynı boy ve kiloya sahip olsalardı çocuklar için “büyüme eğriliği tablosu” ortaya çıkmazdı. Bu eğriler toplumdaki çocuk popülasyonunun büyümesindeki farklılığı gösteriyor.
Bazı çocuklar büyüme eğrisinin üst sınırlarında büyürken, aynı yaştaki bazı çocukların büyüme seyriyse alt sınır civarında olabiliyor. Yani her çocuğun büyüme hızının üst eğrilerde seyretmesi şart değil. Büyüme eğrisinin sağlıklı kabul edilen alt sınırın altında ya da üst sınırının üstünde olmadıkça bu durum normal bir değer olarak kabul ediliyor.

4.YANLIŞ! Bebeğim prematüre doğdu, asla diğer bebeklerin büyümesine yetişemeyecek!
DOĞRU OLAN: Prematüre doğan bebeklerin gelişiminin normal eğrilere ulaşması biraz zaman alsa da, çoğu bebek doğru beslenmeyle yaşıtlarınınnın boyu ve kilosunu yakalayabiliyor.

5.YANLIŞ! Çocuğumun büyüme hızı, büyüme eğrisinin altında. Bu sorun beslenmeyle düzelir, başka bir şey yapmaya gerek yok.
DOĞRU OLAN: Çocuğun büyümesi alt sınırın altındaysa bu durumun niçin kaynaklandığı mutlaka araştırılmalı. Çünkü altında beslenme eksikliği, fark edilmemiş hipotiroidigibi hastalıklar ve genetik faktörler de olabiliyor. Eğer altta yatan sebep araştırılmaz ve ortadan kaldırılmazsa bebeğin büyümesinin yanı sıra sağlığı da risk altına girebiliyor.

6.YANLIŞ! Bebeğim anne sütüyle besleniyor ve çok kilolu. İleride obez mi olacak!
DOĞRU OLAN:Emme dürtüsü fazla olan bebekler normal büyüme ve gelişme için ihtiyaç duydukları miktarlardan fazla, onları obez yapacak kadar fazla şekilde besleniyor olabilirler. Sadece anne sütü alan bebeklerde aşırı kilo alımı çok fazla önemli olmuyor. Bunun sebebi ise bu bebeklerin çoğunun 1 yaşlarına kadar ideal kiloya gelmeleri. Mamayla birlikte anne sütü alan veya sadece mamayla beslenen bebeklerde ise aşırı kiloya karşı dikkatli olunması gerekiyor. Çünkü bu durum çocuğun ileride obez olmasına yol açabiliyor. Dolayısıyla böyle bir problem olduğunda mama miktarının, mama verme sıklığının ve sulandırma işleminin tekrar değerlendirilmesi gerekiyor.

7.YANLIŞ! Çocuklarda cinsiyet gözetmeksizin, dünyanın her yerinde ve her zamanında büyüme aynı seyreder. Yani, dünyada aynı yaştaki bütün çocuklar cinsiyet, ırk ve çağa bakmaksızın aynı boy ve kiloya sahip olurlar.
DOĞRU OLAN:Bebek, çocuk ve ergenlerde büyüme, büyüme eğrilerinden takip edilerek değerlendirilebiliyor. Her çocuğun boy, kilo ve 2 yaşına kadar olan çocukların baş çevreleri için büyüme eğrileri var. Ayrıca cinsiyet, ırk ve çağa göre de büyüme eğrileri birbirinden farklılık gösteriyor. Örneğin ülkemizdeki çocuklar Avrupalı ve Amerikalı çocuklar ile karşılaştırıldığında; ilk 6 aydaki bebeklerin ve 11 yaş sonrası ergenlerin kilolarının daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. Boy açısından Amerika’daki çocuklarla kıyaslandığında ise bebeklik döneminde ülkemizdeki çocukların daha uzunken, ergenlik döneminin sonlarındaki dönemde ise daha kısa kaldıkları tespit edilmiş. Bu sebeple her ülke kendine özgü büyüme eğrilerini 20-30 senede bir güncelleyerek yayınlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>