Anasayfa » Anne&Çocuk » Boğmaca’ya Yakalanan Her 100 Bebekten 4’ü Ölüyor

Boğmaca’ya Yakalanan Her 100 Bebekten 4’ü Ölüyor

Boğmaca Hastalığı Ölüm ile Sonuçlanabiliyor

Boğmacanın tüm yaş gruplarını etki altına alabilen bir hastalıktır. Boğmaca hava yoluyla yayılar ve çok kolay bulaşır. Toksiniyle solunum epiteli siliyalarını felce uğratır. Boğmacanın kuluçka süresi 4 ile 21 gün arasında değişir ve hastalık süresi 6 haftaya kadar sürebilir.

LKLKLK

BOĞMACA HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

Boğmaca hastalığının çocuklarda özellikle de bebeklerde klinik belirtileri: burun akıntısı, hapşırma, ateş düşmesi, hafif öksürük olarak başlar ve sonrasında ciddi öksürük nöbetleri, yapışkan balgam, boğulma hissi, kusma olarak sürer. Daha hafif ve az sayıda öksürük şikayetleri ile sona erer. Ergen ve yetişkinlerde ise boğazı sıkılır gibi hissetme, kesintisiz öksürük, boğulma hissi, baş ağrıları, hıçkırık olmadan zorlu nefes alma olarak gözlemlenir. Boğmacada, öksürük sonrasında kusma tüm yaşlarda rastlanır. Boğmacanın temel komplikasyonları solunum durması, orta kulak iltihabı, zatürre gibi ikincil enfeksiyonlar ve güçlü öksürmeye doğru orantılı sekellerdir. Yoğun bakım ve yapay solunum ihtiyacı genelde 3 aydan küçük bebeklerle sınırlıdır. Bakterilerin sebep olduğu zatürre ve ani solunum yetmezliği her yaşta ölümün genel sebebi olabiliyor.

100 BEBEKTEN 4’Ü ÖLÜYOR

Boğmacada, öksürük sırasında artmış göğüs içi basıncın ve karın içi basıncın gözde kanama, vücudun üst kısmındaki ciltte kanama, burun kanaması, beyin kanaması, göbek ve kasık fıtığına sebep olabiliyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün istatistiklerine göre her yıl dünyada 60 milyon boğmaca vakası ve boğmacaya bağlı olarak 500 bin hayat kaybı görülmekte. Boğmaca hastalığına yakalanan her 100 bebekten 4’ü ölüyor. Boğmaca vakaların çoğu temmuz ile ekim ayları arasında görülmekte. Ne doğal hastalık ne de aşılama hastalığın tekrarı ve enfeksiyon için tam ya da ömür boyu bağışıklık sağlamaz.

BOĞMACA HASTALIĞININ SIKLIĞI ARTTI

Son zamanlarda yapılan çalışmalarda, Türkiye’de ve dünyanın birçok ülkesinde görüldüğü gibi ergen ve yetişkinlerde boğmaca sıklığı arttı. Daha önceki senelerde boğmaca olgularının %6.5’i ergen ve erişkin yaş grubunda görülüyorken, 2005 yılında bu oran %16.9’a yükseldi. Bebeklikte uygulanan 4 doz boğmaca aşılaması uzun süreli koruyuculuk için yeterli olamayabiliyor. Okula giden çocuklar, ergenler ve yetişkinler enfeksiyona duyarlıdır. Bu sebeple, ülkemizde, 2010 yılının ekim ayından itibaren, ilköğretim birinci sınıflara ilave doz olarak beşinci doz boğmaca aşısı rutin aşı takvimine eklendi. Ancak yine boğmaca aşısı ömür boyu bağışıklık kazandırmadığından ergen ve yetişkinlerde boğmaca hastalığı sıklığı artmaktadır. Koza stratejisiyle yeni doğum yapan ailelerin de, bebek ile teması olabilecek anne, baba, ergen kardeş, dede, nene ve bakıcıları boğmaca aşısı yapıp onların hasta olup yeni doğan bebeğe bu hastalığı bulaştırması durumu engellenebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>