Anasayfa » Sağlık » BOĞAZ AĞRISINA İYİ GELEN ŞİFALI BİTKİLER

BOĞAZ AĞRISINA İYİ GELEN ŞİFALI BİTKİLER

 

Boğaz ağrılarının genel nedeni enfeksiyonlardır. Enfeksiyonlar haricinde ise burun ve sinüslerden akan akıntılar veya akciğerden kaynaklanan sıkıntılardan dolayı da boğaz ağrısı oluşabilir.

 

Boğaz ağrısına iyi gelen evde kolayca hazırlayabileceğiniz şifalı karışımlar:

Tuz ve su: 1 bardak ılık suyun içinde çeyrek çay kaşığı tuzu eritin. Bu su ile gargara yapın ve asla bu suyu yutmayın. Her kullanım için bu gargarayı taze olarak hazırlayın.

Limon ve su: Bir bardak suyun içine, 1 çay kaşığı limon suyunu karıştırın. Ağzınızı buran bu su, şişmiş boğaz dokularınızın büzülmesine yardım edecek ve virüsler ile bakteriler için asitli bir ortam oluşturacaktır.

Suyun içine, bal, limon ve zencefil: Yarım bardak sıcak suyun içine, 1 çay kaşığı toz zencefil ile bal ve yarım limon suyu ekleyin. Hepsini karıştırdıktan sonra bu su ile gargara yapın. Bal, boğazınızı kaplayacak ve antibakteriyal bir ortam sağlayacaktır.

Adaçayı ve su: Adaçayı, boğaz ağrısını hafifletir ve burun yollarının ağrısını ve şişkinliğini azaltır. 1 çay kaşığı adaçayı, yarım çay kaşığı şap, çeyrek fincan kahverengi şeker ile biraz sirke ve suyu karıştırıp gargara hazırlayın.

Safran ve su: Bu sarı baharat, mükemmel bir antioksidandır. Boğaz ağrınız için, yarım çay kaşığı safranı ve yarım çay kaşığı tuzu bir bardak sıcak suyun içinde karıştırıp gargara yapabilirsiniz..

Karanfil çayı: Karanfilin, antibakteriyal ve anti-inflamatuar özelliği olduğundan, bu gargara ile, boğaz ağrınız hafifleyecek ve iyileşecektir. Suyun içine, 1-3 çay kaşığı toz karanfil ya da karanfil tohumu atıp karıştırın. Bununla da gargara yapın..

Yeşil çay: Doğal olarak enfeksiyonlarla savaştığı bilinen yeşil çay boğaz ağrısında da etkilidir. Boğazınıza yerleşen herhangi bir bakteriyi öldürmek için, yeşil çayı demleyin ve bir yudum ağzınıza alarak gargara yapın.

Altınmühür ve su: Altınmühür, bitkisel mikrop öldürücüdür. 1 bardak suyun içine 1,5 çay kaşığı altınmühür atın ve karıştırın. Bu karışım ile gargara yapın. Bu karışım, iltihaplanmış boğaz dokularınızı yumuşatacak, virüsleri ve bakterileri de öldürecektir.

Ekinezya ve su: Ekinezya, bitkisel bir virüs ödürücüdür. 2 çay kaşığı eriyik halindeki ekinezya, 1 bir bardak su ile karıştırılır ve günde 3 kez gargara yapılır. Ekinezya karışımı, boğaz ağrınızı hafifletecek, enfeksiyonlarla savaşarak bağışıklık sisteminizi de destekleyecektir.

Meyan kökü ve su: Meyan kökleri boğaz ağrısını hafifletir ve öksürüğü tetikleyen balgamı da önler. 1 bardak suyun içine, 1 çay kaşığı meyan kökü şurubu ya da tozunu ilave edip, gargara yapın.

Frambuaz çayı: Frambuaz çayı, gripten, açık yaralara kadar birçok şeyi tedavi eden muhteşem bir iksirdir. 1 bardak kaynamış suyun içine, 2 çay kaşığı kurutulmuş çay yaprağı ekleyin. 10 dakika kadar demleyin ve biraz soğuduktan sonra ılık olarak gargara yapın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>