Anasayfa » Anne&Çocuk » BEBEKLERDE KUSMA SEBEPLERİ

BEBEKLERDE KUSMA SEBEPLERİ

Bebeklerde kusmayı engellemek için ne yapılabilir?

  1. Bebeklerde kusmayı azaltmak için;
  2. Bebek beslendikten hemen sonra yatırılmamalıdır.
  3. Bebekler fazla doyurulduğu zaman kusmaya neden olacağından, bebeğe sık sık ararlıklarla yemek yedirilmelidir.
  4. Bebeği tutarken olduğunca dik tutmaya çalışılmalıdır.
  5. Ağlarken bebek emzirilmemelidir. Çünkü ağlayan bebek emerken hava yutar ve kusmasına neden olabilir.

Bebek kusuyorsa, nelere dikkat etmek gerekir?

Bebek beslenirken ağzında kalan son besini çıkarabilir. Bu kusma olarak değil sızıntı şeklinde devam eder. Bebek 1 yaşına girdiği zaman bu sorun çözülür. Normal bir kusmadan farklı olabilmesi için kusmanın şiddeti, zamanı ve miktarının farklı olması gerekmektedir.

Fışkırarak kusma hastalık işareti olabilir mi?

Fışkırarak kusmak yeni doğan bebeklerde ilk 48 saat içerisinde görülen şiddetli kusmalar sindirim sistemiyle ilgili bir hastalığa işaret edebilir.Fışkırarak kusma genellikle bebeklerin zorlanarak kustuğu zamanlarda orya çıkar.Kusmak sindirim rahatsızlıklarının yanında mide darlığı da fışkırarak kusmaya sebep olabilir.

Kusan bebekler hangi pozisyonda yatırılmalı?

Anne ve babalar, bebeklerinin uyurken kustuğu zaman boğulmasından korkarlar. Bunun için bebelerini sırt üstü yatmaktan çekinirler. Bu yüzden bebeklerini yüzüstü yatırırlar.Fakat ani bebek ölümleri  yüzüstü yatırılması sonucunda ortaya çıkar. Gün içerisinde bebekleri yüzüstü yatırılabilir. Fakat gece uykusu zamanında bebekler sırtüstü veya sol tarafına da yatırılabilir. Bebeklerin ilk 3‐4 aylık dönemlerinde, kusmuklarıyla boğulma riski olabilir Ancak bu risk, 3. aydan itibaren giderek azalır. Uzmanlar bu riski ilk 3 ayda en aza indirmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>