Anasayfa » Anne&Çocuk » BEBEKLERDE KALP HASTALIĞI

BEBEKLERDE KALP HASTALIĞI

BEBEKLERDE VE KALP HASTALIĞI

Kalp hastalığı bebeklerde yetişkinlere göre biraz daha zor anlaşılır. Bebekler konuşamadıklarından ve kendilerini ifade edemedikleri için aileleri ve özellikle anneleri bebeklerinin sağlığı konusunda doğru gözlemlerde bulunmaları gerekmektedir.Bebeklerde kalp hastalı daha bebek doğmadan bile ortaya çıkabilmektedir.

BEBEKLERDE KALP HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

-Bebeklerin meme emme esnasında olması gerekenden daha çabuk bir şekilde yorulması

– Meme emerken nefessiz kalarak sık sık derin nefesler alma ihtiyaçları hissetmeleri

-Havasız kaldıklarında ve yorulduklarında yüzlerinde morarma gibi belirtiler göstermeleri onlardaki kalp rahatsızlıklarının bir işareti olabilmektedir. Fakat  bu durum farklı hastalıklara da işaret edebilir.Bu gibi belirtiler izleniyor ise bebeğin en kısa sürede doktora götürülmesi gerekmektedir.

Kalbinde problem olan bebeklerin enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı daha dayanıksız olmaları da belirtilmektedir.Her hastalık kişiden kişiye değişik belirtiler verdiği gibi bebeklerde kalp hastalığı da değişik belirtiler görülebileceği unutulmamalıdır.Kalp hastalığı bazı bebeklerde kalp kapakçıklarının işlevlerine dair problemler ortaya çıkarken bazılarında damarlara dair problemler, kalbe bulaşmış enfeksiyonlar ya da kalbin temel şeklindeki bozukluklar ortaya çıkabilmektedirler.

Doğumdan itibaren oluşmayan kalp hastalıkları ise bebeklerde gelişen bazı problemler yüzünden de oluşabilir. Çocuklarda ve bebeklerde romatizmal kalp hastalıkları olarak bilinen  bu rahatsızlıklar, boğaz enfeksiyonlarına doğru zamanda müdahale edilmezse kalbi kalıcı olarak yaralamakta ve ilerleyen yaşamda sağlık problemlerine  neden olmaktadırlar. Bu boğaz enfeksiyonlarının en dikkat çeken yanları arasında birdenbire ortaya çıkan boğaz ağrısı, ateşlenme, şişlikler ve eklem ağrıları gibi belirtiler yer alır.

Ayrıca diş çürüklerinde bulunan bakterilerin kalbe atlayarak orada enfeksiyonlar yaratabilme ihtimali vardır. Bundan  dolayı çürük dişler hemen ortadan kaldırılmalı, yeni çürüklerin oluşmaması için dişlerin bakımının düzgün bir şekilde yapılmalıdır. Aynı zamanda aşırı kilolu çocukların kalp ve damar hastalıklarına yakalanma risklerinin yüksek seviyede olmasından dolayı çocukların sağlıklı bir beslenme programına sahip olmaları sağlanmalı ve düzenli bir şekilde spor yapmasına  teşvik edilerek kalbin ve dolaşım sisteminin güçlenmesi sağlanmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>