Anasayfa » Anne&Çocuk » BEBEKLERDE GAZ SANCISI NASIL GİDERİLİR

BEBEKLERDE GAZ SANCISI NASIL GİDERİLİR

BEBEKLERDEKİ GAZ SANCISI NEDENLERİ ???

bebek gaz sancısı

Yeni anne ve baba olan ebeveynlerin çektikleri sorunlardan biri olan bebeklerde gaz sancısı aslında her sağlıklı çocukta gaz sancısı görülebilir. Fakat  özellikle anneler bu gaz sancısı ile gelen ağlamalar ve bebeğinin acı çektiği düşüncesi ona kötü bir ey olacak düşüncesini de getirir.Bebeklerdeki gaz sancıları 2‐3 haftalıkken başlayan ve 4. ayda sona eren bir süreçtir.Bebeklerdeki gaz sancısı genel olarak akşam saatlerinde huzursuzlaşmaya, sonrasındaysa ağlamaya başlamalarıyla kendini belli eder. Gece yarılarına kadar devam eden bu durum geç saatlerde bebeğin uyumasıyla sona erer. Her gün aynı saatler de yaşanmaya devam eden gaz sancıları tek bir nedene bağlı olarak açıklanamaz. Bebeklerdeki gaz sancısı birçok nedeni olabilir.

1.Bebeğiniz beslenme sırasında hava yutmadığından emin olmanız gerekir. Bebeğinizin beslenme sırasında yuttuğu hava, gaz oluşumunun nedenlerinden biridir. Bebeğiniz beslenirken hava yutmasını engellemek için beslenmenin doğru koşullarda gerçekleştiğinden emin olmak gerekir.

2.Emziren annelerin meme başının tümüyle  ağza alınması sağlanmalı ve bebeğin sütü hızlıca emmesi engellenmeye çalışılmalıdır. Bebek, meme ucunu ve kahverengi kısmın tamamını ağzına almalı. Bu yöntemle bebeğin beslenme sırasında hava yutma ihtimali azaltıldığı gibi memenin acıması da önlenerek anne için sağlıklı bir beslenme şekli elde edilmiş olur.

3.Biberon ile beslenen bebeklerde emzik ile bebeğin ağzı arasında hava yutulabilecek bir boşluk kalmamasına dikkat etmek gerekir. Biberonun deliği ne çok büyük ne de çok küçük olmamalıdır, çünkü her iki durumda da bebeğin hava yutma ihtimali artar. Uygun biberon ucu deneme yoluyla bulunabilir. Beslenme sona erdikten sonra bebeğin biberonu emmeye devam etmesini engellemek de gaz oluşumunu azaltır.

4. Anne sütü ile beslenen bebeklerde gaz sancısı daha az görülür.Çünkü anne sütü bebeğin sindirim sistemi için en doğal olan besin ve sindirimi kolaydır.

5.Her beslenmeden sonra bebeğin gazı çıkartılmalı Her beslenme sonrasında bebeğin gazını çıkartmak, sonrasında rahatsızlık yaşamaması için yapılabilecekler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Hatta beslenme sırasında 10 dakikada bir veya bir memeden diğerine geçerken bebeğin gazı çıkartılabilir.

6.Annenin beslenme şekli önemlidir. Çünkü anne bebeğini emzirdiği süre boyunca gaz yapan yiyeceklerden uzak durmalı. Mesela, soğan, kuru fasulye, karnabahar, brokoli, kepekli yiyecekler, lahana, portakal, limon, greyfurt, kafein içeren içecekler ile inek sütü içeren yiyecekleri (süt, yoğurt, peynir, hatta tereyağı) azaltmak gerekir. Sebebi ise bu yedikleriniz sütünüze karışarak bebeğinizde gaz oluşumuna neden olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>