Anasayfa » Anne&Çocuk » BEBEKLERDE CİLT KURULUĞUNA ÇÖZÜM

BEBEKLERDE CİLT KURULUĞUNA ÇÖZÜM

Bebeklerde sık olarak karşılaşılan problemlerden biri olan bebeklerde  cilt kuruluğu ve kaşıntı anneler için büyük sıkıntılardan birisidir. Bebeğin cildinde oluşan kuruluk ve kaşıntıların yanında genellikle ciltte kızarıklık ve çatlaklar da ortaya çıkmaktadır. Fakat  bu problem pek çok rahatsızlıktan kaynaklanabildiği gibi bebeğin uygun bir ortamda tutulmaması ndeniyle de ortaya çıkabilir.Bundan dolayı bebeğinizin cildinde olağan dışı bir şey fark ettiğiniz anda vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmalı ve gereken tüm kontrolleri yaptırmalısınız

BEBEKLERDE CİLT KURULUĞU VE KAŞINTININ NEDENLERİ

Bebeklerin ciltlerinin hassas yapısının çeşitli deri rahatsızlıklarına açık olması sebebiyle egzama genellikle karşılaşılan hastalıklar arasında yer alır.Bazen ise belirli maddelere karşı gelişen alerjilerden kaynaklanan bu egzama, bazen de bebeğin her şeye hassas olması nedeniyle önüne geçilemez bir hal alabiliyor. Ayrıca alerjik egzamanın genel olarak üstesinden gelinebilir olması nedeniyle bir doktor kontrolü ile tedavisi yapılarak bu rahatsızlıktan kurtulabilir. Bazense 2-3 yaşa kadar devam eden genel egzama probleminin tam bir tedavisi bulunmuyor ve bu yaştan sonra ortadan kalktığını da unutmamak gerekiyor.

Bebeklerdeki bazı kuruluk ve kaşıntılar ise bebeğin bulunduğu ortamının uygun koşullarda olmamasından kaynaklanıyor. Özellikle yaz aylarında çok sıcak ortamlarda yatırılan, nemsiz kuru iklimlerde yaşayan ve klima, kalorifer gibi cihazların bulunduğu ortamlarda bulunan bebeklerde cilt problemlerinin ortaya çıkması muhtemeldir. Bebeklerin ciltlerinin tam olarak gelişmemiş olması ve ter bezleri, yağ bezleri gibi bezlerin cildi tam olarak uygun koşullarda tutmaya yetmemeleri sebebiyle kuruluk ve kaşıntı gibi sorunlarla karşılaşılabiliyor.

Ayrıca bebeklerin yapay kumaşlardan üretilmiş elbiseler içinde durması ya da  elbiselerin toz sabunlar ile yıkanması da cilt sorunlarına yol açıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>