Anasayfa » Anne&Çocuk » BEBEKLERDE BESİN ZEHİRLENMESİ NEDİR ?

BEBEKLERDE BESİN ZEHİRLENMESİ NEDİR ?

BEBEKLERDE BESİN ZEHİRLENMESİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR ?

Bebeklerde besin zehirlenmeleri yediği gıdalar sonucunda vücudunu kötü etkilemesidir.Besin zehirlenmelerinde gıdanın tarihinin geçmesi ya herhangi bir sebepten dolayı gıdanın bozulmasıyla da ortaya çıkabilir.

BESİN ZEHİRLENMESİ BELİRTİLERİ ; 

1.Besin zehirlenmesi genellikle ilk belirtileri mide,karın ağrısı, kusma ve ishalle gibi  belirtiler verir. Bu belirtiler sonucunda, ise özellikle de bir bebek veya çocukta, büyük bir halsizlik ve genel olarak sıvı kaybı ortaya çıkabilir.

2.Besin zehirlenmelerinde genellikle ağrılar ansızın gelen şiddetli kramplar  biçimindedir. Birkaç gün sürebilirler; çoğunlukla da bir kusmadan veya  ishal biçiminde dışkı çıkarmadan önce, şiddetlenirler. Birkaç saat sonra, kusmalar durmaya yüz tutar; ama ishal, birkaç gün daha sürebilir.

3.Besin zehirlenmelerinde özellikle bebeklerde ve çocuklarda, ishal ve kusma büyük miktarlarda sıvı ve tuz kaybına neden olabilir. Bunun sonucunda ise  genel olarak  sıvı kaybı ortaya çıkar ve bedenin kimyasal dengesi bozulur. Hemen tedavi edilmeyen bazı ağır durumlarda, genel sıvı kaybı  komayla, hatta ölümle bile  sonuçlanabilir. Bundan dolayı besin zehirlenmeleri dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

SIVI KAYBININ BELİRTİLERİ NELERDİR ?

Genellikle sıvı kaybı bebekler ve küçük çocuklar için ciddi bir tehlikedir, ilk belirtileri şunlardır ;

  • Sıvı kaybında ağzın ve dudakların kuruması;
  • Sıvı kaybında bebeklerde bıngıldakların içeri göçmesi (çocuk 18 aylıktan küçükse);
  • Sıvı kaybında koyu sarı idrar çıkarması veya hiç idrar çıkarmaması;
  • Sıvı kaybında daha büyük çocuklarda dalgınlık, uyuşukluk, hırçınlık. gibi belirtiler ortaya çıkarabilir.

Doktora haber verilmesi gereken durumlar ise iki yaşından küçük çocukların iki saat veya  bir kusuyorsa veya şiddetli ishal olmaları durumunda, hemen doktorunu çağırmalısınız.Daha büyük çocuklarda  ise genel sıvı kaybı belirtileri ortaya çıkarsa, çocuğu hemen en yakın hastanenin acil servisine götürülmelidir.

BESİN ZEHİRLENMESİ NEDENLER ;

1.Besin zehirlenmesi bebeğin veya çocuğun bakteriler, toksinler ya da kimyasal maddeler bulaşmış gıdalar almasından kaynaklanır.

2.Besin zehirlenmelerinin diğer bir nedeni ise bakteri kökenli olmasıdır. Bakteriler gıdanın ya başından vardırlar veya sonradan gıdaya girer ve yenmeden önce besinde çoğalırlar. Besinlerle birlikte alındıklarında, kişide mide ve bağırsaklarda çoğalmayı sürdürürler. Besin zehirlenmesine yol açan bakterilerden en tanınmış olanları Salmonella cinsindendirler.

3.Salmonella ise genellikle kümes hayvanlarında ve yumurtalarda bulunurlar. Söz konusu besinler pişirilince ölürler. Clostridia bakterisi ise besinlere kirle veya sineklerle bulaşır.

BESİN ZEHİRLEMESİNİN TEDAVİSİ

Besin zehirlenmelerinde doktoru, zehirlenmenin türüne bağlı olarak, bir antibiyotik verebilir; bununla birlikte, her besin zehirlenmesinde antibiyotik vermek gerek kalmaya de bilir.Besin zehirlenmesi mantardan kaynaklı ise doktorunuz bir panzehir (antidot) verebilir ve çocuğun tıbbi bakım ve tedavi için hastaneye yatırılmasını isteyebilir. Ciddi durumlarda, yoğun bakım gerekli olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>