Anasayfa » Anne&Çocuk » BEBEKLER YÜRÜMEYE NE ZAMAN BAŞLAR

BEBEKLER YÜRÜMEYE NE ZAMAN BAŞLAR

BEBEKLER NE ZAMAN YÜRÜR ?

Halk genelinde kız bebekler erken yürürken erkek bebekler ise geç yürürler. Peki, sağlıklı bir bebek yürümeye ne zaman başlar ? Sağlıklı bir bebek yürüme yaşı 12-18. aylar arasındadır. Bazı bebekler ise 12. aydan da önce yürüyebilirler. Çocuğun yürüme yaşı zekası ile ilgili değildir. Nasıl kişiden kişiye tedavi yöntemi farklı ise bebekten bebeğe ürüme zamanı da farklıdır.Kendi yaşıtlarından daha önce desteksiz oturan, emekleyen veya tutunarak ayağa kalkan bebekler genellikle daha önce yürür.Yürümesi gecikmiş bebek ise gelişim basamakların da bir sıkıntı olabilir. Bebeğin 18. aya kadar 5-10 kelimeyi anlamlı olarak söylemesi, istediğini işaret etmesi, söylenenlerin kendi yaşına uygun olanları anlaması, istediği şeyi parmakla göstermesi de gerekir. Bu basamaklarda sorun varsa mutlaka çocuk nöroloji doktoruna götürülmelidir.

GEÇ YÜRÜYEN BEBEKLER

YÜRÜMEYİ GECİKTİREN NEDENLER

1- Bebeğin çok hızlı emeklemesi: Bebeğin yürümeye hevesini azaltır. Yürüme yerine emekleme ile her yere rahatlıkla ulaşabileceğini düşünür.

2- Aşırı korumacı anne-baba: Bebeğin sürekli kucakta tutulması, üşütür, mikrop kapar veya düşer düşüncesiyle yere bırakmaktan kaçınmakta bebeğin geç yürümesine neden olur.

3- Bebeğin fazla kilolu olması: Bebeğin yürümesinde ve emekleme, dönme gibi diğer motor hareketlerin yapılmasında gecikmeye neden olur.

4- Bebeğin oturduğu yerde sürekli istediklerinin önüne konulması: Motivasyon eksikliğine neden olur.

5- Nörolojik sistemi ilgilendiren hastalıklar: Bu hastalıklar sıklıkla daha önce bulgu verirler. Bebek 3. Ayda başını tutmamışsa, 6-7.aylarda dönmeye başlamamışsa, 8. Ayda desteksiz oturmamışsa bu aşamalarda araştırılması gerekir

Yürümeyen Bebeği Ne Zaman Doktora Götürülmelidir ?

Bebeğinizin geç yürümesi konusunda endişeleriniz var ise mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Bebeğiniz 18 aylık olduğu halde yürümüyorsa;

– Bebeğiniz sadece parmak uçlarında yürüyorsa,

– Bebeğinizin diğer gelişim basamakları ile ilgili bir sorunu varsa,

– Bebeğiniz bir ayak ya da  bacağı daha fazla kullanıyorsa, vücut hareketlerinde sağ-sol arasında farklılık varsa mutlaka doktora gidilmelidir.

Bebeklerin yürümesi  geciktiği taktirde diğer gelişim evrelerinde bir gerilik yoksa ve doktorun yaptığı fizik muayene ve nörolojik muayenenin normal olması koşuluyla, 18 aya kadar endişelenmeden beklenebilir. Ancak bebeğinizi takip eden doktorun bir şüphesi varsa veya diğer gelişim evrelerinde bir gerilik varsa çok daha erken araştırma yapmak gerekir.

 Bebeğinizin Yürümesini Nasıl Desteklemelisiniz ?

– Yürümeyen bebeklerde  yürümesi konusunda teşvik edilmeli, sıralama aşamasına gelinmişse elinden tutularak yürümesi için fırsat yaratılabilir.

– Tutunduğu eşyalar sağlamlaştırılmalı ve tutunarak ayağa kalkması engellenmemelidir.

– Yürüme konusunda direnç gösterdiğinde kızılmamalı ve zorlanmamalıdır.Aksine desteklenmeli güzel bir şeyler başardığı için ödüllendirilmelidir.

– Gün içerisinde çok fazla oturtulmamalı, evde ve dışarıda yürüme alıştırmaları yapılmalıdır.

– Ayak ve bacak kaslarının güçlenmesi için ev içerisinde çıplak ayak veya kaydırmaz çorapla dolaşmasına izin verilmelidir.

– Ayak sağlığı açısından uygun olmayan, dar veya bol, ağır ayakkabılar giydirilmemelidir.

– Yürüme girişiminde bulunduğunda bir oyuncak uzatarak ilgisi çekilmeli ve oyuncağa ulaşması sağlanmalıdır.

– Yürüteç çocuğun bağımsız hareket etme becerisini geciktireceği için kullanılmamalıdır.

– Bezi ve giysileri yürümesini engelleyecek sıkılıkta olmamalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>