Anasayfa » Anne&Çocuk » BEBEK ARABASI ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMESİ GEREKİR?

BEBEK ARABASI ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMESİ GEREKİR?

BEBEK ARABASI SEÇİMİNDE NELERE DİKKAT EDİLMESİ GEREKİR?

Yalnızca bebeğiniz değil sizin de rahatça gezebilmeniz için bebek arabası seçiminde bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Her şeyden önce, çok fazla ürün çeşitliliği ve birbirinden farklı özelliklere sahip bebek arabaları arasından birini seçmek için bu önerilere mutlaka göz atmalısınız!

dgh

Yaşam tarzınızı ve çevrenizi göz önüne alın

Bebek arabası alırken oturduğunuz evi ve evin yolunu mutlaka göz önünde bulundurun. Bebek arabasını daha çok sokakta kullanmayı planlıyorsanız daha dayanıklı ve süspansiyonu iyi bir model seçebilirsiniz. Ancak önemli bir noktayı atlamayın.Kalabalık şehir kaldırımları tekerleklerin ve süspansiyonun iyi olmasını gerektirir fakat kalabalığın içinde rahat ilerlemek için tekerleklerin çok büyük olmamasına dikkat edin. Ayrıca manevra kabiliyeti yüksek, hafif bir model seçmeniz de sizin yararınıza olacaktır.

Bebeğinizin güvenliğini unutmayın

Bebek arabasında emniyet kemeri mutlaka bulunmalı! Alacağınız bebek arabasının ‘5 Nokta’ emniyet kemerinin olduğundan ve emniyet kemerinin bebeğiniz tarafından açılamayacağından emin olmalısınız.

Konfordan vazgeçmemelisiniz

Bebek arabasının sırt kısmının ayarlanabilir olması gerekir. Özellikle yenidoğan bebekler, bebek arabasını ilk 6 ay yatar pozisyonda kullandıklarından dolayı “0” yatış olarak tabir edilen modelleri seçmelisiniz.

Test etmeden almayın

Bebek arabasını minimum 2-3 sene kullanacaksınız. Bu nedenle iyi bir bebek arabası her şeyden önce dayanıklı olmalı. Bundan dolayı alacağınız bebek arabasının dayanıklı olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Bebek arabası boşken mağaza içerisinde sürüş denemesi yapabileceğiniz gibi bebek arabasının içine bebeğinizi oturtarak ya da bebek arabasına çanta, poşet gibi ağırlıklar koyarak da test edebilirsiniz. Bebek arabasının mümkün olduğu kadar hafif olmasına dikkat edin.

Tekerleklere, süspansiyon ve frene dikkat edin

Bebek arabasının ön tekerleklerinin 360 dereceye kadar dönebilmesi manevra kabiliyetini arttırır. İyi süspansiyona sahip bir bebek arabası yoldaki iniş çıkışlardan etkilenmeden daha yumuşak bir sürüş keyfi sağlar. Bebek arabasının freninin olması en dikkat edilmesi gereken özelliklerden biridir. Ebebeynler arabanın frenini kullandıklarında araba geri geri veya ileriye doğru gidemez.

Kolaylıkla temizlenebilmeli

Bütün bebek arabalarında çıkarılabilir ve yıkanabilir koltuk yüzleri bulunmaz. O yüz; zaman içinde illa ki çok kirlenecektir.Bu sebeple çıkaramıyorsanız dahi lekesi kolay çıkan bir materyal olmasına özen gösterin. Leke göstermemesi için daha koyu bir renk tercih etmenizde de yarar var.

Kullanım kolaylığı

İyi bir bebek arabasının tek elle açılıp kapanabilmesi gerekir. Kolay açılıp kapanabilen bebek arabası size kullanım kolaylığı sağlar.

Kullanım sıklığı

Bebek arabası ile sık sık dışarı çıkmayı düşünüyorsanız katlarken ve açarken rahat olup olmadığınızdan da emin olun. Üzerinde birkaç deneme yapın. Bebeğiniz ağlarken, ağır bebek arabanız katlanmazken ve bütün eşyalarınız yere saçılmışken gözyaşlarına boğulmayı istemezsiniz herhalde!

Kumaş kalitesi ve tente

Bebek arabasının yapımında kullanılan kumaşın terletmeyen, kaliteli, pamuklu, kolay alev almayan, dayanıklı bir kumaş olması bebeğinizin sağlığı bakımından oldukça önemli. Yıkanabilir kılıfa sahip bebek arabaları annelere oldukça kolaylık sağlar. Bebek arabasının kumaşı kadar önemli olan bir diğer özelliği ise tentesidir. Tentenin çift katlı ve güneş geçirmeyecek kalınlıkta olmasına özen gösterilmesi gerekir.

Ayarlanabilir kol uzunluğu

Birden fazla kişi bebek arabasını iteceği için ayarlanabilir bir kola sahip bebek arabası tercih edilmeli.

Uzun süre kullanabileceğiniz modelleri tercih edin

Bebeğin üç yaşına gelinceye kadar kullanabileceği bir bebek arabası en idealidir. İhtiyacınız olan özelliklere sahip, doğru bir bebek arabası tercih ettiğinizde bebeğinizin artan ihtiyaçlarına yeni bir masraf eklemenize gerek kalmaz.

Garanti süresi

Bütün bu özelliklerin yanında alacağınız bebek arabasının garanti süresi ve satın alım sonrası desteği özelliklerine de dikkat edilmeli. Bebek arabasını kullanım süreci içerisinde bir arıza çıkabilir. Bu sebepten dolayı garantisi olan ve satın alım sonrasında da hizmet verebilecek bir markayı tercih edin.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>