Anasayfa » Anne&Çocuk » BEBEĞİN UYKU DÜZENİ NASIL SAĞLANIR
BEBEĞİN UYKU DÜZENİ NASIL SAĞLANIR

BEBEĞİN UYKU DÜZENİ NASIL SAĞLANIR

Bebeklerin Uyku Düzenine Girmesi İçin Ne Yapılır

1.ADIM: Nasıl büyük insanlar uyuyacağı zaman geceliğini giyer,dişlerini fırçalarsalar bebeğinde uykuya hazırlanırken rutin olarak yapılan işler vardır. Bebeğin beslenmesi, alt değiştirilmesi ve uyutulması gibi aynı saatte ve rutin yapacağınız işlemler bebeği uykuya hazırlar. Bebeği uyurken değil uykusu geldiğinde yatağına yatırın.

NOT: Bazı anneler ayağında sallayarak, bazıları yalancı emzik ile uyutur. Ama bunlar doğru davranışlar değildir.Çünkü bebeği sallayarak uyutursanız bebek uyandığında yine sallama isteyecektir.Veya da yalancı emzik kullanırlar. Bebeğinizi emzirerek uyutmak da hatalı bir yöntem. Çünkü bebeğiniz memeden ayrılmayı hisseder ve hemen uyanır ya da her uyandığında tekrar uyumak için yine emmek isteyebilir

2.ADIM:Doğdukları ilk günden itibaren bebekler yaklaşık olarak 18 saat uyurlar. Fakat 3-4 saatte bir uyanıp çevreleriyle ilgilenir ya da beslenmek isterler. Bu dönemler anne adayları için zor dönemdir. Fakat bebeğiniz gece gündüz kavramını öğrendiği zaman bu düzensizlik düzelir. Bunun içinde anne adayları bebekleri 2 haftalık olduktan sonra gece ve gündüz kavramını öğretebilirler. Bunun için ise gündüzleri uyudukları ortamı karanlık olmalı ve çevredeki gürültüyü de azaltmaya özel bir çaba göstermenize gerek yok.Gündüz uykusundan uyandıktan sonra onla oyun oynamalı ve onla ilgilenmelisiniz.

3.ADIM: Geceleri ise gündüz yaptığınızın tan tersini yapın. Yani ortamdaki sesi tamamen azaltın ve loş veya karanlık bir ortamda uyumasına özen gösterin. Bebeğiniz uyandığı zaman;acıkmışsa besleyin.,altını değiştirmeniz gerekiyorsa değiştirin. Bütün bunları mümkün olduğunca sessiz yapın. Sadece yapmanız gerekeni yerine getirin ve yanından ayrılın.Gece uykusu öncesi bebeğinize banyo yaptırmak, müzik dinletmek ya da ninni söylemek bebeğinizi rahatlatabilir. Bu süreç içerisinde bebeğiniz sizle aynı oda da kalabilir.

4.ADIM:

Bebeğinizin odasını 6 aylık iken ayırın.  3-6  aylık oldukları zaman bebekler günde 15 saat uyurlar. Bu sürenin yaklaşık 10 saati gece uykusudur.Gündüz ise parça parça uyur uyanır.  İlk zamanlarda yaptığınız gibi gece uykusu öncesi banyo yaptırmak, müzik dinletmek ya da ninni söylemeye devam edin. Üç aylık bir bebek gece kesintisiz 4‐5 saat uyuyabilir. Bebeğiniz 6‐9 aylık olduğunda günde 14 saat uyur. Gece kesintisiz 7 saat uyuyabilir. Gündüz ise sabah ve öğleden sonra olmak üzere 2 kez uyumalı.Ve yine geceleri uyku öncesi yaptığınız aktivitelere devam etmenizde fayda vardır.

5.ADIM:

Bebeğiniz büyüdükçe uykusu da azalır.Bu uyku azalması 4-5 yaşına kadar devam edebilir. Gündüzleri öğleden önce bir kez ve öğleden sonra bir kez olmak üzere 1.5‐2 saat uyur. Gece uykusu artık daha da düzene girmiştir.Artık bebeğiniz uykudan önce yaptığınız aktivitelerden sonra uyuması gerektiğini öğrenmiştir. Sizin yapmanız gereken ise bu düzeni her gün rutin bir şekilde devam ettirmektir.Bu düzen 4-5 yaşına kadar devam edecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>