Anasayfa » Dekorasyon » BAHÇENİZİ VE BALKONUNUZU RENKLENDİREN ÇİÇEKLERE NASIL BAKILMALIDIR?

BAHÇENİZİ VE BALKONUNUZU RENKLENDİREN ÇİÇEKLERE NASIL BAKILMALIDIR?

bahçeAğaçların çiçek açmasıyla soğukları geride bıraktığımız şu günlerde, kış boyunca ihmal ettiğiniz balkon ve bahçeniz ile ilgilenmenin zamanı geldi. Ekim, dikim işlerine nereden ve nasıl başlayacağınıza ve hangi çiçeği yetiştireceğinize karar veremiyorsanız işte kafanızdaki soruların cevapları:

Lale

laleGökkuşağının tüm renklerini içinde bulunduran lale, bakımı kolay ve çok güzel bir çiçektir. Lale ılık havaları sever. Doğrudan gelen güneş ışınlarından uzak tutulmalıdır. Saksı değişimi yılda bir kez olmak üzere, bahar aylarında yapılmalıdır. Düzenli sulama yapılmalı ve toprağı nemli olacak kadar sulanmalıdır. Sulama yaparken suyun toprağın her yerine ulaşmasına dikkat edilmelidir… Bulunduğu alanda başka cisimlere temas etmemesi gerekir. Lale’nin çoğaltılması için en uygun zaman nisan ayıdır. Lale’nin çoğaltılması kökten ayırma yöntemiyle yapılmaktadır. Lale bütün çiçekçiden ve seralardan temin edilebilecek vitamin ve mineraller ile yılda en az bir kere topraktan verilmek üzere beslenmelidir.

Açelya

açelyaAsitli ve kireçsiz topraklarda yetiştirilir. Üstünde ” Açelya toprağı” veya ”asitli toprak” gibi ibareler yazan topraklar alınmalıdır. toprağın niteliği önemli olduğu için pH  derecesi 4,5 ve 6,0 civarında olmalıdır. Toprağına doğal gübre karıştırılması fazla tavsiye edilmez. Açelya toprağı özel satıldığı için alıp direkt kullanabilirsiniz. Açelyanın kökleri sağa sola doğru geliştiği için geniş saksı kullanmalısınız. Eğer imkanınız varsa toprak (çömlek) saksı kullanın. Suyu çok sevdiği için sık sık sulamanız gerekir.Saksının tabağında suyun birikmemesine dikkat etmelisiniz. Bu çiçeğinize zarar verebilir. Saksının üstüne çürümüş yaprak kalıntıları atmanız iyi olur.

Menekşe

menekşeMenekşenin tohumlarını on beş gün soğuk bir ortamda beklettikten sonra dikmelisiniz. Humuslu değeri yüksek olan toprakta yetişir. Bol ışığı sevdiği için iyi ışık alan yerlerde yetiştirilmelidir. Sabah güneşi gördüğünde çiçeği uzun süre canlılığını korur. Fakat öğle güneşini alan yerlerde bırakılırsa bu dik ışıklardan zarar görür. Serin ortamlarda yaşayamaz. Çok sıcak havalarda çabuk kuruyabileceği için bol bol su verilmeli. 2-3 haftada bir standart sıvı gübre toprağına eklenmesi gerekir. Sezonluk çiçek olduğu için saksı değişimine gerek yoktur. Toprağına kil, çürümüş yaprak ve yanmış çiftlik gübresi ilaveler yapabilirsiniz karıştırılabilir .

Kalanşo

kalanşoZengin karışımlı toprakta yetiştirilmelidir. Bol güneş ışığı sevdiği için aydınlık ve havadar yerlerde bakılmalıdır. Ilık ortamlara uygundur.
Etli ve sulu bir bitki olduğu için sulamasına dikkat edilmesi gerekir. Toprağının nemli olması yeterlidir. Suladıktan sonra tabağında su bırakılmamalıdır. Her yerinin ışık alması için haftada bir defa kendi etrafında çevrilmesi gerekir. İyi bakıldığında her mevsim çiçeğini korur… Çiçekli dönemlerinde ayda bir sıvı gübre verilmesi iyi olur. Saksı değişimine gerek yoktur. Toprağına çürümüş yaprak, yanmış çiftlik gübresi, kaba dere kumu ve kil gibi maddeler eklenebilir.Tohumlarıyla ve köklerinden ayrılan fidanlarıyla çoğaltılabilir.

Sardunya

sardunya nisa taifesiDoğrudan güneş ışığı sevmeyen bu çiçeği dolaylı ışıklardan faydalanabileceği alanlarda yetiştirmelisinizÇok fazla soğuk ve sıcak havada bırakmak çiçeğin yapraklarına ve çiçeklerine zarar verir. Sardunya hava akımlarından kolay etkilenir. Bu sebeple onu bu etkiden korunmalıdır. Sardunyalar zengin karışımlı toprakları severler. Yaz aylarında en az iki kere sulamanız gerekmektedir ve sulama yaparken, suyun çiçeğin her yerine ulaştığından emin olmalısınız. Saksıya ekleyeceğiniz yaprak çürükleri, kil ve yanmış çiftlik gübresi çiçeğiniz için faydalı olacaktır. Sardunyanın çoğaltılması için bitkinin köklerinden ayırma yöntemini kullanmalısınız. Bitkinin köklerinden çıkarak üst kısımlara uzanan ince kısımları ayırarak yeni bir saksıya ekebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>