Anasayfa » Dekorasyon » BAHAR İÇİN DEKORASYON ÖNERİLERİ

BAHAR İÇİN DEKORASYON ÖNERİLERİ

EVİNİZ İÇİN DEKORATİF ÖNERİLER

Baharın geldiği bu günlerde evinize yeni bir hava katmaya, bu en özel yaşam alanınızda mis gibi bahar havası estirmeye ne dersiniz? Kolaylıkla uygulayabileceğiniz bu önerilerle evinizde, dinamik ve eğlenceli bir bahar atmosferi sizi bekliyor.

İşe fazlalıklardan kurtularak başlayın

rtyuılkbvbnm
Öncelikle etraftaki fazla eşyaları ortadan kaldırmalısınız ki yeni dokunuşlara yer açılsın. Mesela kağıt, gazete, faturalar, anahtarlar ya da oyuncaklar gibi dağınıklık yaratan eşyalar için saklama alanları oluşturun ve işe yaramayanları belirleyip atın. Odada yer alan fazla eşyalar mekanın kişiliğini yok eder ve istenilen havanın yaratılması güçleşir.

Bir duvarınızı canlı ve enerjik bir renge boyayın

ıuytrfdvbnmö
Size baharı hatırlatantan bir obje ya da desenli bir kumaş yeni odanızın temel çıkış noktası olabilir. Objeniz ya da deseninizin içerisinden genel atmosfere uyum sağlayacağını düşündüğünüz rengi seçin. Bu konuda cesur olun ve bir duvarı bu renkte boyayın. Tablolar, raflar, küçük aksesuarlar ve taze çiçeklerle de odayı hareketlendirin.

Eşyalarınızın yerlerini değiştirin

ertyuıghjkl
Ayakaltında duran sehpa, sepet gibi küçük eşyaları kaldırın veya köşelere taşıyın. Kanepe ya da büfe gibi büyük mobilyalarınızı çapraz olacak biçimde yerleştirin. Bu şekilde oda olduğundan daha büyük bir görünüme kavuşurken enerji akışı da rahatlayacaktır. Ayrıca mobilyaları duvardan biraz da olsa uzaklaştırarak odaya derinlik hissi verir ve atmosferi yenilemede yardımcı olur.

Aydınlatma konusu önemli

rtyukl
Aydınlatma bir mekanın görünümünü en çok etkileyen ve hatta tamamen değiştirebilen çok önemli bir detay. Tavandan aydınlatmalar çoğunlukla odayı basık ve kasvetli gösterirken evinizdeki en renkli ve enerjik köşeye yerleştireceğiniz bir yerden aydınlatma odanın tüm ruhunu değiştirir, derinlik katar ve hatları belirginleştirir. Çoğunlukla ağır ve eski moda tavan aydınlatmaları odanın tarzının değişmesi gerektiğinin habercisidir. Yeni ve modern tasarımlı lamba ve abajurlarla mekanı tümüyle farklı bir moda sokabilirsiniz.

Tablolar ve aynalarla farklılık yaratın

dklkjhg
Odanıza beğendiğiniz ressamların iç açıcı tablolarını asarak duvarlarınızı hareketlendirin. Canlı renklerde ve gösterişli çerçeveleri tercih edin. Tablo asmanın püf noktası çerçeveyi büfe veya mobilyaların üst kenarından 20- 25 cm yükseğe yerleştirmek ve koridor ya da kolonlarda ise çeşitli boyut ve sayılardaki tablo gruplarına yer vermektir. Bunun yanı sıra mekanda ayna kullanmak sihirli bir etki yaratır ve odanın dinamiğini zenginleştirir. Aynayı ışığı ve özel bir objeyi yansıtabilecek bir yere yerleştirmeyi deneyin. Etkisine siz bile şaşıracaksınız.

Aksesuarlarla kişiliğinizi yansıtın

tyuıo
İçinizdeki yaratıcılığı perde, yastık, abajur, mum ve küçük biblolar gibi dekoratif ögelerle ortaya çıkartabilirsiniz. Aksesuarlar kişiliğinizin birer yansıması olarak yaşam alanlarında yerini alır. Birbirine uyumlu olduğunu düşündüğünüz parçaları birlikte kullanın. Farklı ebatlardaki aksesuarları bir arada düzenlerseniz görüntüyü monotonluktan kurtarmış olursunuz.

Canlı çiçekler ve bitkilerle evinizi canlandırın

ertyukmnb
Baharın gelişini müjdeleyen rengarenk çiçekler ve büyük yapraklı yeşil bitkiler baharı temsil eder. Mekanın monoton bir köşesine koyacağınız yüksek yapılı yeşil yapraklı bir bitki odanın tüm havasını değiştirirken pencere önlerine yerleştirebileceğiniz minik saksılardaki renkli çiçekler evinize canlılık katar. Kışın dolaplara kaldırdığınız vazolarınızı da ortaya çıkarıp içlerine taze bahar dalları ve buketleri yerleştirmenin zamanı geldi.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>