Anasayfa » Kadınca » Güncel Haberler » AYNI DERENİN BALIKLARIYIZ

AYNI DERENİN BALIKLARIYIZ

AYNI DERENİN BALIKLARIYIZ

“Hiç başımızdan eksik olmayan gökyüzüne, günün karanlık saatlerine, ara sıra kopsa da fırtınalara, bir gün boğulacağımız denizlere, eski günlere, neler olacağını bilmesek de geleceğe, kötülüklerle dolu olsa bile tarihe, tarihin akışını düze çıkarmaya çalışan tüm güzel yüzlü çocuklara, Donkişotlar ‘a, ateş hırsızlarına, yollara-yolculuklara, sevgililere, sevişmelere, sadece düşleyebildiğimiz olamamazlıklara, üşürken ısınmalara, her şeyden sıcak annelere, babalara ve tadını bütün bunlardan alan şarkılara kendi sıcaklığımızı gönderiyoruz.

Kötü şeyler gördük. Savaşlar, katliamlar, ölen-öldürülen çocuklar gördük. Kendi dilini, kendi kültürünü, kendisini kaybeden insanlar, topluluklar gördük. Yanan köyler, kentler, ormanlar, hayvanlar gördük. Yoksul insanlar, ağlayan anneler, babalar, her gün bile bile sokaklarda ölüme koşan tinerci çocuklar gördük. Biz de öldük. Ama her şeye rağmen bu yeryüzünde şarkılar söyledik. Teşekkürler dünya.” Elimde fotoğraf makinesi semtlerde dolaşıyorum. Sözüm ona haber yapcağım. Afişleri gördüm. “Kültür merkezimizde karadeniz fırtınası esecek. 06. 12. 2014 Resul Dindar” tanımıyorum adamı. Canım sıkıldı. Dedim, bir gidip bakayım. Karadeniz ezgisini de severim zaten. Aldım bileti, oturdum arka koltuğa.

11139823_10205038456898839_1984499243_nAlkış kıyamet mavi gözlü bir adam geldi, su içti bir yudum. Ellerini dilek tutar gibi birleştirdi, Kazım Koyuncu için demeden alkışlamaya başladık. Nayino’yu söylemeye başladı. Yıllardır dinlediğim adamla tesaadüf eseri karşılaşılır mı yahu, dedim. Konseri utançla bitirdim. Koştum odasına. Birkaç kadın bekliyor. Resul bey ile görüşmek istiyorum, dedim. Kadın ne için dedi. Baktım olmayacak gazeteciyim ben, dedim. İçeri aldılar. Sarıldık. Resul abi şöyle böyle. İnanılmaz heyecanlıyım. Sohbet esnasında el kol hareketlerimi hem taklit ediyor hem gülüyor. İki soru sorup çıktım odadan. Biraz araştırdım bu vesile ile. Çok güzel bir tümce gördüm. “Allah’ın Kazım Koyuncu’yu erken aldığı için özür dileme şekli”… İşte Gidiyorum dedi Kazım Koyuncu, gitti. Sen kal e mi Resul abi? Karadeniz müziği Artvin doğumlu bence. Belki şimdi gurbette.

Onun bu denli büyüyüp “evrenselleşmesi” hakkında ne düşünürsünüz? Karadeniz müziği Kazım Koyuncu süreciyle evrenselleşme yolunda ilk adımlarını atmıştı ve bugün o temeller üzerinden özgünlüğünü korumaya çalışarak devam ediyor. Farklı bölgelerde de ses olma yolunda önemli geri dönüşler gözleniyor. Özellikle bir kültürün temsilciliğini sürdürme misyonunun gerçekten farkında olarak müziğe gönül verildiğinde o coğrafyanın, insanının, doğasının, dilinin bütün samimiyeti ve doğallığı bire bir karşılık buluyor dinleyicide; hangi yöreden olursa olsun ve bu noktada ulaşabildiklerimi gördüğümde diyorum ki; demek ki aynı derenin balıkları, aynı doğanın insanıymışız; renklerimiz,dillerimiz farklı olsa bile gönüllerimiz birmiş.

Ne mutlu… Kazım Koyuncu ile aynı sahneyi paylaşamadım ama onunla konuşurken bile çok heyecanlanıyordum demiştiniz. Onun bizim gönlümüzdeki yeri ayrı, ya sizdeki yeri? “Kazım Koyuncu’yu sevmeyen yoktur, olmasın da zaten. ” Kazım Koyuncu, Karadeniz müziğinde bizlere ve daha nice gelecek nesillere açtığı yolla ayrı bir yerdedir gönüllerimizde, tektir bu anlamda; kimse Kazım Koyuncu olamaz dediğim nadir özellikteki insanlardandır. Aynı sahneyi paylaşma şansına erişememiş olsam da ben her sahneme çıktığımda gözlerimi kapatıp onunla birlikte söylüyorum şarkılarımı.Yanında en çok heyecanlandığım, en çok özlem duyduğum, yolculuğuna inandığım, umuduna sarıldığım insanların başında gelir Kazım abi… Aynı havayı solumuş olmamızın, aynı dereden çağlayıp aynı ezgide buluşmuş olmamızın yüreğimi ısıtan güzelliği hiç dinmedi…

ŞLKJHGFD

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>