Anasayfa » Sağlık » ASTIM HASTALIĞI

ASTIM HASTALIĞI

 ASTIM HASTALIĞI NEDİR ?

Astım hastalığının tam olarak nedeni bilinmemektedir. Astım hastalığı doğuştan soluk borularından rahatsız olanları bazı çevre koşullarından kaynaklı rahatsız olması ve hava alamaması durumudur. Astım hastalığına sebebiyet veren bir diğer hastalık ise zatürreedir. Astım hastalığı doğuştan olabileceği gibi sonradan oluşan bazı alerjik hastalıkların arkasından da ortaya çıkabilir.
ASTIM HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

Astım hastalığı bulunan kişide en çok nefes darlığı görünür , boğazda hırıltıyla beraber öksürük gibi belirtileri de gösterir.Tabi her hastalıkta olduğu gibi astım hastalığında da kişiden kişiye belirtileri de değişebilir. Örneğin; bazı hastalarda hastalığı tetikleyen nedenler arasında kirli hava, sigara dumanı, yoğun egzersizden kaynaklı nefes darlığı nefes almakta güçlük çekme,mikrobik hastalıklar, soğuk hava ve alerjiye neden  olabilecek etmenler hastalığın daha belirgin bir şekilde görülmesini neden olmaktadır.

ASTIM TANISI NASIL KONUR ?

Astım belirtilerini yaşayan hastalar en yakın sağlık merkezine giderek muayene olması gerekmektedir. Hastalarda yapılan detaylı muayeneden sonrasın da  yapılan tahlillerde kanda IgE’ nin ve eozinofil denilen  akyuvarın sayısının yüksek görülmesi ,soluk borusu üzerinde muayene ve yapılan testlerle daralma olup olmadığına kontrol edilir. Deri üzerinde alerjiye sebep olabilecek bir çok neden için  test yapılarak vücudun verdiği tepkinin  herhangi bir besine veya başka bir sebebe karşı alerjisi var mı diyerek hastanın test yapılır. Astım hastalarında aniden ortaya çıkan nöbetlere astım atağı ve astım krizi olarak adlandırılır.

ASTIM HASTALIĞI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Genellikle astım hastalarında en çok bilinen tedavi yöntemlerinden bir tanesi inhaler denilen medikal cihazlar kullanılarak astım hastalığı tedavi edilir. İnhaler kullanarak lokal etki yaratılır ve daha düşük dozla daha fazla etki elde edilir. Astım hastalığında iki çeşit ilaç kullanımı bulunmaktadır.

Bunlar albutamol, terbutalin gibi sempatomimetikler. Astım kriz anında yada belirtiler başladığında kişi inhaler’i ağzına götürür ve soluk alma inspirasyon sırasında inhaler’i sıkar. İkinci gruba dahil olan  ilaçlar astımdaki en  temel problem olan hava yolundaki iltihabın azaltılmasına yöneliktir. Bunlar da solunum yoluyla alınan kortikosteroidler, kromolin sodyum, nedokromil sodyum, teofilin ve lökotrien reseptör antagonistleridir. Her iki grup ilaçta inhaler olarak verilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>