Anasayfa » Sağlık » Psikoloji » AŞIRI SICAKLAR PANİK ATAĞI TETİKLER Mİ ?

AŞIRI SICAKLAR PANİK ATAĞI TETİKLER Mİ ?

AŞIRI SICAKLAR İNSANLARI NASIL ETKİLER ?

Psikolojik sorunların en çok artığı dönem kış aylarında görülür. İnsanların güneşten uzak kalması ve iç sıkıntıların oluşmasıyla değişik duyguları bir anda yaşayabilirler. Fakat aşırı sıcaklarda bazı psikolojik sorunlara neden olabiliyor.Aşırı sıcaklar ve nem anksiyete bozukluklarında artışa sebep olabiliyorlar. Özellikle panik atak bozukluğu olan kişilerde aşırı sıcaklara ve havadaki neme karşı daha hassas olabiliyorlar. Aşırı sıcak nedeniyle panik atak oluşumu artabiliyor.

Peki anksiyete bozukluğuna sahip olan kişiler tatilde aşırı sıcaklara karşı  hangi önlemleri almalılar ? Yeterli sıvı alınmasına dikkat edilmelidir.Yeterli sıvı tüketilmediği durumlarda vücut sıcaklığı artacak ve bu da panik atağı tetikleyecektir. Özellikle yaşlı hastalarda bilinçte bulanıklık ve davranış bozuklukları da gözlemlenebilir.Yeterli sıvı alınmamasında karşılaşılacak diğer bir sorun ise suda çözünen ilaç kullanımı varsa bu ilaçların etkileri kanda artacak ve ilaçların yan etkilerinin orta çıkması daha kolay olacaktır.Bunun için aşırı sıcaklarda yeterli sıvı almak önemlidir Bunun yanı sıra gün içerisinde 12.00 ile 13.00  arasında dışarıda çocuk durulmamalıdır. Çünkü; bu saatler arsında güneş ışınları daha dik gelmektedir.

Aşırı sıcakların neden olduğu diğer bir psikolojik sorun ise uykusuzluktur. Uykuya dalabilmek için ışığın azalması ve vücut ısısının biraz düşmesi gerekmektedir.Fakat yaz aylarında oluşan aşırı sıcaklar ile uykuya geçişte zorlanmalar ortaya çıkabilir. Bu durum belirli bir süre daha devam ederse uyku bozukluğuna neden olur. Uykusuzluk gün içerisinde huzursuzluk ve gerginliği de arkasından getirebilir.

Aşırı sıcakların neden olduğu bir  diğer bozukluk ise öfke problemleridir. Aşırı sıcakların artması ile toplumumuzda suç işleme oranı artmaktadır. Sıcakların artması ile kişilerdeki düşünme sistemi bozulmaktadır. Bunun yanında alkol ve herhangi bir maddeye bağımlılığı varsa suç işlememesi olanaksızdır. Bunun için herhangi bir psikolojik hastalığı olan kişilerin uzmanlardan yardım alması ve aşırı sıklarda hangi önlemleri almaları gerektiğini örenmesi gerekmektedir. Aşırı sıcaklarda fazla güneş altında kalınmamalı ve sıvı tüketimine özen gösterilmelidir.Özellikle su tüketilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>