Anasayfa » Sağlık » Estetik » ARALIKLI ANTRENMAN İLE KAS AĞRISI ÇEKMEDEN YAĞ YAKIN

ARALIKLI ANTRENMAN İLE KAS AĞRISI ÇEKMEDEN YAĞ YAKIN

KAS AĞRISI ÇEKMEDEN YAĞ YAKIN

Spor, hem sağlıklı hem de güzel bir bedene sahip olmanın vazgeçilmez şartı. Yaz da yaklaşırken spora ağırlık vermek, forma girmek önemli. Peki yaptığınız antrenman ne kadar verimli? Yağları doğru şekilde yakıyor, bedeninizi sağlıklı tutabiliyor musunuz? Ya spor sonrası yaşadığınız yorgunluk ve ağrılar? Kaslarınızı zorlamanız sonucu ortaya çıkan sakatlıklar? Zayıflamanın ve formda kalmanın daha kolay bir yolu olmalı. Hayır, ilaç falan önermeyeceğim. Spor, spordur.

Tüm antrenmanlarda esas amaç, kaslardaki depolanmış yağlı besinleri yakmaktır. Ne var ki bu depolanmış yağlar yakıldığında ortaya çıkan laktik asit, kas yorgunluğu ve ağrılara sebep verir. Siz daha çok yağ yaktıkça laktik asit de daha çok birikir ve sonuçta spor işkenceye dönüşür. Ya yoğun hayat temponuz içinde bu yorgunluğu kaldıramazsınız ya da kas ağrılarınıza dayanamazsınız ve sonuçta istediğiniz forma ulaşamadan antrenmanlarınıza ara verirsiniz. Daha da kötüsü, zorlanan kaslarınız hasar alabilir, kolayca sakatlanabilirsiniz. Antrenmana ara verdiğiniz an bedeniniz tekrar yağ depolamaya başlar. Kısır bir döngü gibidir bu. Bedeninizin yağ depolama ve laktik asit üretme eğilimini bir kandırabilseydiniz…

işlljhvfcf

Aralıklı antrenman işte bu işe yarıyor. Bu yöntem, bedeninizdeki hem aerobik hem de anaerobik sistemleri beraberce çalıştırıyor, kısa sürede çok miktarda yağ yakmayı sağlıyor ve bu esnada kas yorgunluğunu en düşük seviyede tutuyor. Aralıklı antrenman, anaerobik sisteminizi çalıştırıp yağlarınızı yakarken aerobik sisteminizi çalıştırarak bir yandan da laktik asit seviyenizi düşürüyor. Latince terimlerle kafanızı daha da karıştırmadan nasıl yapacağınızı anlatayım hemen.

Yapmanız gereken tek şey, antrenmanınızı hızlı ve yavaş tempolar şeklinde kısa sürelere ayırmak. İki dakika hızlı mı koştunuz? Hemen tempoyu düşürün ve iki dakika yürüyün. Koştuğunuz iki dakikada yağlarınızı yakmış, yürüdüğünüz iki dakikada ise laktik asit seviyenizi düşürmüş olacaksınız. Şimdi tekrar kısa bir süre koşmaya hazırsınız. Hızlı ve yavaş tempolu hareketlerinizi kısa sürelerle ve aynı sırayla tekrarladığınızda, çok daha uzun süre antrenmanınızı sürdürebilecek ve çok daha çabuk yağ yakacaksınız.

jhj

Aralıklı antrenman, kaslarınızın laktik asit üretme eğilimini zamanla azaltır. Bedeniniz bu duruma uyum sağlayarak kaslara daha fazla oksijen taşıyabilmeyi öğrenir. Bir süre sonra çok daha uzun aralıklarla hızlı tempoda hareketler yapabildiğiniz göreceksiniz. Ayrıca güçlenen kaslarınızın ve artan oksijen kapasitenizin bedeninizi daha sağlıklı yapacağı da aşikar. Laktik asit birikimi olmadığından spor sonrası ağrı hissetmezsiniz. Aralıklı antrenman yöntemi, kas incinmelerini ve sakatlanma riskini de ortadan kaldırmanın en etkili yolu.

Yaz gelmeden aralıklı antrenman programına başlayın. Hem bu kez yorgunluk, ağrı, sakatlanma gibi sebeplerle yarım da bırakmayacaksınız. Bu kez, istediğiniz forma kavuşmamanız imkansız.
Son olarak, tüm antrenmanlarınızı uzman spor eğitmenlerinin ve doktorunuzun gözetiminde yapmanız gerektiğini de hatırlatalım. Bedeniniz değerli. Yanlışlıkla bedeninize uygun olmayan bir antrenman seçerek zararlı çıkmayın.

 

ERMAN YURDAKAN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>