Anasayfa » Kadınca » Güncel Haberler » APPLE’IN SANAL ASİSTANI SİRİ ARTIK TÜRKÇE KONUŞUYOR

APPLE’IN SANAL ASİSTANI SİRİ ARTIK TÜRKÇE KONUŞUYOR

Siri Türkçe Öğrendi

Apple’ın başarılı sanal asistanı Siri, iOS’un yeni yayımlanan 8,3 güncelleştirmesiyle, artık Türkçe konuşuyor.

Akıllı telefon kavramını 2007 yılında dönüştüren ve yıllardır liderliğini sürdüren Apple, özellikle Türkiye pazarında Samsung ile rekabeti yükseltmeye ve kullanıcılarını kaybetmemeye kararlı. İlk olarak iPhone 4S’te karşımıza çıkan sanal asistan Siri, son yayımlanan güncelleştirme ile Türkçe komutları anlıyor ve Türkçe yanıt veriyor.

Öte yandan, Google’ın gücünü kullanan Android işletim sistemli telefonlarda Türkçe komutları anlayabilen Google Talk hizmeti uzun süredir mevcut. Buna karşın Siri, çok daha geniş bir yelpazede hizmet vererek, sadece hava durumunu bildirmek gibi basit işlemlerin ötesine geçiyor: Örneğin siz konuşurken not tutabiliyor, tuttuğu notu e-posta olarak gönderebiliyor, gelen mesajları okuyabiliyor. İlk yayımlanan Beta sürümüne göre Siri’nin Türkçesi epey ilerlemiş. Ayrıca hakaret ederseniz ya da dalga geçerseniz, sizi ayıplıyor. Tüm yeni özelliklerinin keşfedilmesi birkaç günü bulacaktır.

iOS 8,3 güncelleştirmesi Türkçe Siri’nin yanı sıra 300 yeni emoji ve çeşitli güvenlik yamaları içeriyor. Güncelleştirme yaklaşık 1,7 gb boyutunda.

ERMAN YURDAKAN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>