Anasayfa » Anne&Çocuk » ANNE SÜTÜNÜN BESİN DEĞERİ

ANNE SÜTÜNÜN BESİN DEĞERİ

BEBEK İÇİN ANNE SÜTÜNÜN DEĞERİ

Anne sütü bebekler için yeri doldurulamayan bir doğa harikasıdır. Anne sütü bebeğinizin sağlıklı ve iyi büyüyebilmesi için en önemli besindir. Bebeğinizin en az il 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmesi önemlidir. Çünkü anne sütünün içinde bulunan maddeler doğumdan sonra 6 ay boyunca yeterli besin kaynağıdır. Bebeğiniz için gerekli olan bütün vitaminler, mineraller ve besin kaynağı anne sütü içerisinde bulunuyor.Sadece D vitamini deri tarafından güneş ışınları ile üretildiği için bebeğinizi uygun saatler dışarı çıkararak güneş almasını sağlamanız gerekmektedir.Bebeğinize 6 ay sonunda ek gıdalar ile 2 yaşına kadar anne sütü ile beslenmesi doktorlar tarafından önerilen bir tavsiyedir.

Ayrıca anne sütü bebeğinizin hem besin gereksinimini hem de bağışıklık sistemini koruyan muazzam bir besindir. Diğer besinlere göre sindirimi bebekler tarafından kolay olması bebeğin kendini daha mutlu hissetmesini sağlar. Aynı zamanda anne sütü her yerde hazır herhangi bir işlemden geçirmek ya da bir ürünle karıştırmak gereksinimi duymadığından ideal sıcaklıktaki sütünüz bebeğiniz tarafından kolaylıkla ve keyifle  içileceğinden emin olabilirsiniz.

Anne sütü içerisinde az tuz ve protein oranının yanında çok daha kolay emilen demir ve kalsiyum elementleri bebeğinizin kemik ve kan gelişimi tamamlanırken böbreklerinin de daha sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar . Anne ile bebek arasındaki psikolojik ilişkinin ve duygusal bağın emzirme esnasında en güçlü halini aldığı ve bu durum bebek ile annenin ruhsal faydalar sağladığı da biliniyor.Anlaşıldığı gibi anne sütü hem fiziksel hem de duygusal olarak da büyük önem taşıyan anne sütünü içirmek bebeğinizin yaşamsal haklarından bir tanesidir. Bundan dolayı ebeveynlerinin bu konuda çekinmeden ve sakınmadan bebeğine gereken miktarda anne sütü sağlamaları bebeğinizin tüm hayatını etkileyecektir.

Anne sütünün bazı özellikleri

  • Sindirimi en kolay besin maddesidir.
  • İçerdiği akyuvarlar ve koruyucu maddeler sayesinde bebeğinizi enfeksiyonlara karşı korur.
  • Ani bebek ölümü riskini ( beşik ölümü ) azaltır.
  • İleri yaşlarda gelişebilecek hastalıkların olasılığını da azaltır. Örneğin; alerjik hastalıklar, şeker hastalığı, astım, kanser, damar sertliği, diş çürükleri vb. İçerdiği A vitamini ile göz hastalıklarına karşı korur.
  • Doğum sonrasında kemiklerin yeniden mineral kazanmasını sağladığı için, menopoz sonrası kalça kemiği kırığı riskini azaltır
  • Annenin ilk gelen sütü (ağız sütü) bebek için çok önemlidir, bebeğin ilk aşısıdır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>