Anasayfa » Eğlence » ANKARA SAHNELERİNİN TOZU BİR BAŞKA

ANKARA SAHNELERİNİN TOZU BİR BAŞKA

Başkentte Sanat: Sanatın Anadolu’daki Yüzü

H. Pelin ÇetinBienal desen İstanbul’da, her türlü festival ve konser haberleri İstanbul merkezli. Oysa sanat, belli bir zümreye değil, tüm halka aittir. Tiyatrodan operaya, konserden sergiye başkentteki tüm sanat etkinlikleri bundan böyle benden sorulur. Gelin, sanatın Anadolu’daki yüzünü, Ankara penceresinden inceleyelim.

ANKARA SAHNELERİNİN TOZU BİR BAŞKA

Ankara ülkemiz genelinin aksine çok hareketli bir tiyatro hayatına sahiptir. Özellikle merkezi konumdaki Akün, Şinasi, Büyük Tiyatro, Küçük Tiyatro, Oda Tiyatrosu, 75. Yıl gibi sahneler tiyatro izleyicisi için kolay ulaşılabilir olmalarının yanında, izleyiciye çok da ferah bir izleme keyfi sunarlar.
Bu sahneler arasında kuşkusuz en sevilenleri Akün ve Şinasi sahneleridir. Bunun bir nedeni Tunalı Hilmi’nin hemen dibinde olması, Kuğulu Park’a yürüyerek 5 dakikalık mesafede olması ise diğer nedeni de o binanın eskiden bir sinema salonu olması ve nostaljiyi seven Ankaralılar’ın o sahnelerden vazgeçememesidir. Son zamanlarda Akün ve Şinasi sahnelerinin bulunduğu Atatürk Bulvarı’ndaki 227 numaralı apartmanın otel yapılmak üzere satıldığı dedikoduları dolaşıyor ama umut ediyoruz ki bu söylentiler doğru değildir.

Akün sahnesini diğerlerinden ayıran bir özellik de sahnesinin ayaklarınızın ucundan başlıyor ve oturma planının hiçbir izleyiciyi rahatsız etmeyecek şekilde konumlandırılmış olmasıdır. Kırmızı kadife koltukları oyun başladığı andan itibaren izleyiciyi sarıp sarmalar ve perde kapanana kadar kucağından ayırmaz.

Şinasi sahnesinin ise farklı bir ulviliği vardır. Sahne yüksekliği tam kararında, izeyiciyi rahatsız etmeyecek düzeydedir. Ancak ilk iki sırada oturuyorsanız oyuncuların ayakkabılarını görme şansınız azalır ve zaten ayakkabı seyretmeye değil de oyundan tat almaya gittiyseniz bu sizin için bir sorun teşkil etmez diye düşünüyorum. Şinasi Sahnesi’nin ihtişamı biraz da adından geliyordur belki, Türk edebiyatının bel direklerinden bir ustanın adı, insanı hemen içine girip bir oyun seyretmeye itmiyor mu sizce de?

Ankara’da tiyatro seyircisi olmak Ekim’den Mayıs sonlarına kadar yapılabilecek en güzel aktivitelerden… Her bütçeye ve her yaşa uygun, her şekilde ulaşım sağlanabilen sahneler… Bir tiyatro seyircisi daha ne ister.

Sanatseverler yazılarımın devamını beklesin, güzel yarınlar.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>