Anasayfa » Sağlık » ALERJİK ÖKSÜRÜK İÇİN BİTKİSEL KARIŞIMLAR

ALERJİK ÖKSÜRÜK İÇİN BİTKİSEL KARIŞIMLAR

ALERJİK ÖKSÜRÜKLER

Özellikle yaz aylarında yaşanan alerjik öksürük ve boğaz yanmaları insanları canından bezdirebiliyor. Bu yazımızda alerjik öksürük için bitkisel karış tariflerini sizlerle paylaşacağız.

1.HİNT FESLEĞENİ
Hint Fesleğenin antioksidan ve anti-inflamatuar deposu bitkilerdendir. Hint fesleğeni, zencefil ve bal karışımı alerjik öksürüğü kesen en pratik karışımdır.

Tarifi: 1 avuç hint fesleğenini rendeleyerek macun kıvamına getirin. Arkasından zencefilide aynı şekilde rendeleyerek macun kıvamına getirin.Daha sonra zencefil ve hint fesleyenini karıştırıp temiz bir tülbent ile suyunu çıkarın.Çıkardığınız bu su içine 3 tatlı kaşığı bal ekleyin ve günde 3 kez 1’er tatlı kaşığı içerek tüketebilirsiniz.

2.BAL VE LİMON
Bal ve limon her ikisi de antibakteriyel etkilere sahiptir.Aynı zamanda bu bitkiler  anti-alerjik özellikleri de vardır.Tarifi:bir bardak suya yarım limonu sıkın ve 1 tatlı kaşığı bal ile karıştırın.Bu karışımı her sabah aç karına tükettiğiniz zaman öksürüğünüzden kurtulacaksınız.

3.SEBZE SUYU KARIŞIMI
Sebze suyu karışımı da alerjik öksürük için bire birdir.Pancar, salatalık ve havuç suyu karışımı öksürüğünüze faydalı olacaktır.Pancar da betalin, havuç ve salatalık ise beta karoten içerir, bu maddeler en güçlü antioksidanlardandır ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptirler.Tarifi:1 su bardağı havuç suyunu, 1 çay bardağı salatalık suyu ve 1 çay bardağı pancar suyu ile karıştırın.Toplam 450 ml yani yaklaşık 2 su bardağı içecek oluşacaktır. Bu karışımı ikiye bölüp, gün içinde kısa aralıkla 2 seferde içtiğiniz taktirde alerjik öksürüğünüz geçecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>