Anasayfa » İlişkiler&Cinsellik » Aşk » ALDATMANIN TÜRLERİ NELERDİR ?

ALDATMANIN TÜRLERİ NELERDİR ?

ALDATMANIN TÜRLERİ

İlişkilerde güvenin ihlal edilmesine yol açan her türlü davranış  ve tutumun da dolaylı yoldan aldatmaya giriyor. Yani aldatma, yalnızca eşi dışında biriyle duygusal veya cinsel ilişki kurmaktan ibaret olmuyor. Eşler birbirlerini doğrudan üçüncü bir kişi olmadan dolaylı olarak da aldatabiliyorlar.Peki aldatmanın türleri nelerdir ?

1-BAĞLANMAMAK

Bir ilişkide eşe bağlanmadan sürdürülen ilişkiler pamuk ipliğine bağlıdır. Bu tavırda olan kişiler daha iyisini bulana kadar seninleyim imajını çizerler. Bu tür  ilişkilerde eşlerin ortak amaçları birbirinden maalesef ki farklıdır.Biri ilişkisini bağlılıkla ilerletirken diğeri ise  iyi bir fırsat çıkmasını bekleyen, ilişkide geçici olarak konaklayan bir yolcu gibidir.İlişkilerine birbirlerini tam olarak vermedikleri için eşlerde değer ve önem kalmaz.

2-YALAN SÖYLEMEK VEYA SIR SAKLAMAK

İlişkide güven sarsan bir durumda yalan söylemek veya sır saklamaktır. Yalan söylemek başlı başına bir aldatmadır Eşlerin birbirlerinden gizledikleri sırlarının olması, söylenmesi gerekten bir şeyin saklanması da bir tür aldatmadır.Bazı durumlarda eşlerinden olanı saklarlar çünkü tepkilerinden ve rahatsızlık duyacaklarını düşünür ve arkasından iş çevirerek aldatılmış olur.

3-KIYASLAMA YAPMAK

Kıyaslamak başlı başına bir hatadır.İlişkinin ilerleyen zamanlarında kişilerin eşini bir başkasıyla kıyaslaması sıkça yaşanan bir sorundur.Başkalarının eşleriyle kıyaslanan eşin ruhunda derin yaralar açılabilir. Bu kıyaslamalar sonucun da hoşnut olmayan eş, eşine karşı davranışları değişir. Saygısızlık ve değer vermem şekline dönüşür ve ilişki zedelenir.

4-KANKA FLÖRTÜ

Genellikle kişilerin  iş arkadaşları arasında başlayan arkadaşlıklardır. Fakat açıkça adı konulmuş bir ilişkiye dönüşemediğinde dostluk adı  altında sürdürülür. “Kanka flörtü” olarak adlandırılabilecek bu tür durumlarda doğrudan cinsel ya da duygusal bir ilişki kurulmamış olur.Fakat bu duruma göre değişir.Bu tür arkadaşlıklar bazen normal seviyede ilerleyebilir fakat birbirlerinin yaşamları hakkında her şeyi bilirler.

5-BENCİLLİK

Bazen ilişkilerde  ilişkiler de bir taraf hep vermeden almayı ister, dünyayı sadece kendi etraflarında döndüğünü düşünürler. Bu tip kişiler narsisistik kişilik yapısına sahiptirler.Bu tip kişiler ilişkileri kaygan bir zeminde ilerleyen bir cama benzer.Kırılması an meselesidir hep.Bir ilişki iki tarafın altan alması,güveni ve çabasıyla birlikte kurulur.Çabalayan taraf bir zaman sonra eşine ve ilişkisine güveni yara alır.

6-ADALETSİZLİK

Adalet her yerde huzurun sağlanması için önemlidir. İlişkinin temelini oluşturan adalet en az güven kadar önemlidir. İlişkide her şey çiftler arasında adaletli bir şekilde paylaşılmalıdır. Eşlerden birinin yalnızca kendini düşünerek diğerini hiçe sayarak yaptığı tercihler ve davranışlar adaletsizliği doğurur.Genellikle kadınlar alışverişte para harcamalarında adaletsiz davranırken, erkekler de sorumluluk üstlenme ve yapılacak işler konusunda adaletsizdir.bunların sonucunda ilişkide büyük gerginlikler meydana gelir ve aldatmalar olur.

7-SAYGISIZLIK

Duygusal aldatma küçümseme, azarlama, hor görme, alay etme, aşağılama, başkalarının yanında küçük düşürme gibi davranışlardır.Bir ilişkide karşılıklı saygı ilişkinin vazgeçilmez unsurlarındandır.Çünkü bir ilişkide saygı ve sevgi ilişkinin temelini oluşturur.Dolayısıyla eşlerin birbirlerine saygılarının azalması ya da bitmesi, sevgilerini de kaçınılmaz bir sona sürükleyebilir.

8-SOĞUKLUK

Eşler birbirlerinin yaptıkları veya  yapmadıkları sebebiyle çiftler arasında soğuk rüzgârlar esebilir. Eşine soğuk davranmaya başlayan, sırtını dönen taraf, eşiyle ilgilenmez, onu umursamaz olur. Genellikle bu soğukluk kendini cinsel yaşamda da gösterir. Diğer taraf bu soğukluğun kendisine doğrultulmuş bir silah olduğunu fark etmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>