Anasayfa » Sağlık » AĞIZ KOKUSUNU GİDEREN BİTKİLER NELERDİR

AĞIZ KOKUSUNU GİDEREN BİTKİLER NELERDİR

AĞIZ KOKUSUNU GİDEREN ŞİFALI BİTKİLER NELERDİR ??

Kötü ağız kokusunu ortadan kaldırmak için antiseptik bitki kullanımı ile ağız kokusundan kurtulabilirsiniz.

Nane :
 Nane sarımsak ve soğan gibi kötü kokulu bitkilerin, soluk vermede ortaya çıkan kötü kokuyu giderir.Ve temiz ferah bir nefese sahip olursunuz. Yemeklerden sonra 2 yemek kaşığı kurutulmuş nane yapraklarını 15 dakika kaynadıktan sonra bel veya şeker ile tatlandırıp kullanabilirsiniz.

Rezene :Rezene çayı kötü ağız kokusuna birebirdir. Ayrıca diğer bir özelliği ise yemekten önce alındığında iştah açıcı olarak da kullanılır.Rezene çayı yemekten sonra içilmesi ağızda oluşan bakterileri yok etmesine ve ağız kokusunun giderilmesine yardım eder.

Maydanoz : Maydanoz da nane gibi aynı fonksiyona sahiptir. Maydanozu su içerisinde kaynatılıp her gün yemekten sonra 3 yemek kaşığı içilmesi ağızdaki kötü kokuları yok eder.

Adaçayı  : Adaçayı bakteri öldürme özeliği ile sıcak bir su bardağına kurutulmuş bir çay kaşığı adaçayı demlenerek içilmesi ağız kokusuna neden olan bakterileri öldürmek için birebirdir.

Zencefil : Zencefil ağız kokularını önlemede çok iyi bilinen bir bitkidir. Özellikle zencefil turşusu kötü nefesi ortadan kaldırmak ve yemeklerden sonra nefes tazelemek için kullanılmaktadır.

Anason :Anason ağız bakterilerinin üremesini önleyen bir yeteneğe sahi olduğundan, ağızda koku oluşturacak mikroorganizmaları öldürür.İçindeki birden fazla birleşeni ile anason güzel ve taze bir nefes sağlar.Yemeklerden sonra üç ya da dört anason meyvesi çiğneyebilirsiniz. Ağız kokusunu yok edecektir.

Okaliptüs : Okaliptüs özellikleri adaçayı gibidir, bileşenlerinde bulunan sineol bakteriler ile mücadele açısından etkilidir. Ağız kokusunu önlemek amacıyla kullanılmaktadır. Bir çok ticari ağız gargaraları sineol içerir. Okaliptüs yaprakları İsuda kaynatılarak bu suyla gargara yapılması ağız kokularını önlemede yardımcı olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>