Anasayfa » Sağlık » Kadın Hastalıkları » ADET AĞRISI İÇİN NE YAPILMALI?

ADET AĞRISI İÇİN NE YAPILMALI?

REGL DÖNEMİNİ AĞRISIZ GEÇİRMEK İÇİN ÖNERİLER

Regl öncesinde ve sırasında çok büyük ağrılar çekiyorsanız bu besinleri kullanarak rahatlayabilirsiniz!

1236789

Sıcak su ağrınızı azaltır:

Karnınızın alt kısmına koyacağınız sıcak su torbası ile, rahimdeki kan dolaşımının hızlanmasını ve  ağrıyı azalmasını sağlayabilirsiniz. Ilık duş almak, ayaklarınızı sıcak su içine koymak da fayda sağlayabilir. Suyun önerilen sıcaklığı 40 derecedir.

Adet ağrısına karşı keten tohumunu kullanın:

Adet ağrısını azaltan besinlerden biri de keten tohumudur. Menopoza yaklaşan kadınlardan günde 2 kaşık keten tohumu tüketenlerde ateş basmasının %57 oranında azaldığı görülmüştür. Keten tohumunu kahvaltıda ya da ara öğünlerde yoğurda katarak da tüketebilirsiniz.

Tam tahıllar adet ağrısını azaltabilir:

Tam tahıllar kan şekerini dengeler, lif ve protein bakımından da zengindir. Tam tahıllı besinleri adet öncesinde ve süresince tüketmeniz ağrılarınızı azaltabilir.

Kalsiyum adet ağrısına iyi gelir:

Araştırmacılar, kalsiyum açısından zengin brokoli, soya sütü, ton balığı ve diğer balık çeşitlerinin ağrınızı azaltabileceğini söylüyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>