Anasayfa » Güzellik » Estetik » 30’lu yaşlara gelindiğinde cilt bakımı nasıl olmalı?

30’lu yaşlara gelindiğinde cilt bakımı nasıl olmalı?

30’lu yaşlarda cilt bakımı nasıl yapılmalı?

Her zaman genç ve güzel görünmek isteyen biz kadınlar, yaşımız 30’a geldiğinde bir telaşa kapılırız. Daha güzel olalım derken cildimizi daha da yıpratırız. halbuki ona iyi bakmamız gerekir. Biz cildimizi ne kadar mutlu edersek o da bizi o kadar onure eder. 30’lu yaşlarda biyolojik fonksiyonları azalmaya başlayan cildimiz ilk kırışıklarımız ile tanıştırır bizi. Kırışık deyip geçmeyin… Bir kadının depresyon sebebi olabilir bu çizgiler. Bizde bu 30 yaş dönüm noktasında cildimize nasıl davranmamız gerektiğini uzmanlara sorduk. Bakın neler dediler…30’lu yaşlarda cildimizi nasıl temizlemeliyiz?
30’lu yaşlarda, cilt deri türüne uygun bir temizleyici ile günde iki defa parmakların yardımıyla temizlenmeli. Deri çok ince ve hassas bir dokudur. Bu sebeple keseleme ve abrazyon yapan ürünlerden sakınılmalıdır. Parmak uçlarıyla yapılan yumuşak hareketlerle yüz temizlenerek durulanmalıdır. Çok yağlı ciltler de tonik kullanılabilirken, diğer cilt tiplerinde tonik ile temizleme yapılmamalıdır. Tonikler derinin yağının aşırı alınmasına sebep olur. Halbuki derinin kendi öz yağı olan sebum ile özdeş hiçbir yağ bulunamadı henüz. Kendi yağını tamamen uzaklaştırmak deriyi daha fazla sorunla baş başa bırakabiliyor.

30’lu yaşlarda hangi kremler kullanılmalı?
Kremler nemlendirme içinse sadece kuruluk olan bölgeler için kullanılmalıdır. Yağlı ürünlerden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Yağlı kremler öncelikle yüzde gözeneklerin tıkanmasına ve bunun sonucu olarak sivilce ve siyah nokta gelişmesine sebep olabilir. Parfümsüz ürünler ve paraben, formaldehid benzeri deriye ve genel sağlığı sakıncalı maddeleri içermeyen ürünler kesinlikle tercih edilmelidir.

30’lu yaşlarda günlük nemlendirici seçerken içeriğinde hangi etken maddelerin olmasına dikkat etmeli?
Günlük kremlerde akşamları A vitaminini içeren anti-aging etkili kremler kullanılmalı, sabahları ise antioksidan özellikleri yüksek olan C vitaminini, E vitaminini ve ferulik asit maddesini içeren serum ya da jeller kullanılmalı, üzerine güneş koruyucu içeren nemlendirici ürünler tercih edilmelidir.

30’lu yaşlarda günlük cilt bakım rutini nasıl yapılmalı?
Cilt sabah ve akşam uygun temizleyici ile temizlenmeli. Sabah antioksidan içeren serum ve güneş koruyucu krem uygulanmalı ve göz çevresi kremi uygulanarak işlem bitirilmelidir. Akşamları ise cilt temizlenip kurulandıktan sonra antioksidan ve yeniden yapılandırıcı jel ya da kremler kullanılmalı, göz çevresi ürünü sürülmeli. Vücut bakımındaysa banyodan sonra uygun yağ içerikli bir ürünle cilt nemlendirilmelidir. Yüze kullanılan ürünler eller için de aynı şekilde kullanılmalı. İlave olarak ellere her su ile temas sonrası bir nemlendirici krem uygulanmalıdır.

Yaşlılık karşıtı göz çevresi kremi kullanmaya ne zaman başlamalı?
Göz çevresi kırışıklıkların ilk olarak başladığı, derinin çok hareketli ve ince olduğu bir bölgedir. Bu sebeple en erken krem kullanılması gereken yer göz çevresidir. Yirmili yaşlardan itibaren göz çevresi bakım ürünlerini kullanmaya başlamalıdır.

Her ne kadar dermatologlar tarafından “güneşlenmeyin” dense de , kadınlar bronz tenden vazgeçemedikleri için güneşleniyorlar. Cilde en az hasar verecek şekilde nasıl güneşlenilmeli?
Derinin bronzlaşması için kısa süreli güneşlenilmelidir. Saat 9:30-10:30 ya da 18:00’dan sonra yirmi dakikalık güneşlenme yeterli olacaktır.

30’lu yaşlarda dolgu, lazer, askı gibi yöntemleri 30’lu yaşlarda tavsiye ediyor musunuz?
Lazer ile cilt gençleştirme ve dolgu uygulamalarını otuzlu yaşlarda önleyici olarak öneriyoruz. İple askı daha ileri yaşlara yapılmalıdır. Radyofrekans, odaklı ultrason uygulamaları da daha az hasar veren uygulamalar olduğu için tavsiye edebiliriz. Bunlara ek olarak en sık mezoterapi, mezolifting ve PRP tarzında yaşlanma belirtilerini önleyici tedavilerden yararlanıyoruz.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>