Anasayfa » Kadınca » Güncel Haberler » 30 KİŞİ DOMUZ GRİBİ SEBEBİYLE HAYATINI KAYBETTİ!

30 KİŞİ DOMUZ GRİBİ SEBEBİYLE HAYATINI KAYBETTİ!

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Sağlık Turizmi Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nda yaptığı konuşmada grip salgınından dolayı hayatını kaybedenlerin sayısını açıkladı. Mehmet Müezzinoğlu “Grip salgını dolayısıyla toplam kaybedilenvaka sayısı bugün itibariyle 39’dur. Tetkik yaptığımız vakalardan 366’sında H1N1 tespit edildi. Kaybettiğimiz vakalardan 5’i influenza B virüsü, 4’ü H3N2 ve 30 tanesi de H1N1(domuz gribi) virüsüdür…” şeklinde konuştu. Müezzinoğlu detaylı açıklamayı çarşamba günü yapacağını belirterek konuşmasını noktaladı.

jhghjkl30 kişi domuz gribinden dolayı hayatını kaybetti, 366 kişide de domuz gribi tespit edildi!

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, hayatını kaybeden hastalar hakkında “Toplam kaybedilen vaka sayısı bugün itibariyle 39. Grip salgını dolayısıyla veya bizim 4 bin 300 civarında şüphesiyle tetkik yaptığımız labaratuvar incelemesi yaptığımız vakalardan 366 tanesinde grip virüsü teşhis edildi. H1N1 virüsü. 366 H1N1 virüsünün dışında da H3N2 virüsü veya Influenza B virüsü teşhis ettiklerimiz var. Kaybettiğimiz vakalardan 5 tanesi. Influenza B virüsü teşhisiyle. 4 tanesi H3N2 virüsü teşhisiyle. 30 tanesi de H1N1 virüsü teşhisiyle. Ama bu vakalar yalnız grip enfeksiyonu bu gribal enfeksiyon nedenleriyle kaybedilmiş vakalar değil. Bu vakaların bir kısmında kronik akciğer hastalığı olan bir kısmında böbrek bir kısmında karaciğer yetmezliği ve bunların üzerine ilave bir gribal enfeksiyon nedeniyle kaybettiğimiz vakalar bugün itibariyle 39 sayısı.” şeklinde bilgi verdi.

Domuz Gribi Nedir, Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

Domuz gribi, A(H1N1) tipi virüsten kaynaklanan, insanlarda ölümcül sonuçlara sebep olan viral bir hastalıktır. Hastalık ilk kez Meksika ve ABD’de görüldü ve daha sonra birçok ülkeye yayıldı. Bu virüse ” domuz gribi” denmesinin nedeni, domuzlar arasında görülen grip virüslerine çok benzediğinin gösterilmiş olmasıdır. Bu virüs çeşidi insan, domuz ve kuş virüslerinin bir karışımıdır. Domuz gribi A(H1N1) virüsü bulaşıcıdır, insandan insana geçmektedir. Domuz gribinin de yine mevsimsel griple eşdeğer şekilde yayıldığı düşünülmektedir. Grip virüsleri insanlar arasında öksürük ve hapşırma gibi yollarla yayılmaktadır. Grip virüsü bulaşan bir yere dokunulduktan sonra eller, ağız veya buruna götürüldüğünde de hastalık bulaşabilir. İçme, kullanma ve havuz sularıyla bulaştığı da görülmüştür. Domuz gribinin belirtileri, insanlarda görülen grip belirtilerine benzemektedir. Bunlar: ateş, öksürük, boğaz ağrısı, halsizlik, yaygın vücut ağrısı, baş ağrısı, üşüme gibi belirtileri içermektedir. Bazı vakalarda kusma ve ishal olarak ta kendini gösterebilir.

 

BÜŞRA İLASLAN BOZ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>