Anasayfa » Eğlence » 21 MART CUMARTESİ-SAHNELENECEK TİYATRO OYUNLARI

21 MART CUMARTESİ-SAHNELENECEK TİYATRO OYUNLARI

-1-

hahahaOyunun Adı: Adviye

Oyun Özeti: Otuzlu yaşlarının ortalarında iki kadın… Biri iyi bir anne, diğeri başarılı bir avukat. İkisinin de adı Adviye. Üstelik bundan çok daha fazla ortak noktaları var. Günün birinde ve hiç beklenmedik biçimde karşılaşmaları onları kendi geçmişlerine doğru birer yolculuğa çıkarıyor ve hayatlarının daha önce farkında olmadıkları birer yüzünü keşfediyorlar. Yoksa hepimizin hayatlarının birden çok versiyonu mu var?

İnsanın yaptığı seçimler ve buna bağlı olarak hayatının aldığı farklı yönler bugüne kadar pek çok kitabın ya da filmin konusu olageldi. İlk bakışta “Adviye” de bunlardan biri olarak görülebilir. Ancak daha derin bir okumayla bakıldığında farklı seçimlerin aynılığı, bir türlü memnun olamadığımız hayatlarımızın aslında nasıl da tam istediğimiz hayatlar olduğu gibi başka fikirlere kapılmak da mümkün. Ama belli mi olur, belki siz bambaşka düşüncelerle çıkarsınız oyundan? Ne de olsa sahnedeki sadece bir oyundur ve ancak sizin anlamlandırdığınız kadar anlamlıdır her şey..

Oyuncular:  İdil Engindeniz, Şehrinaz Kartal, Tonguç Dikme, H. Başar Sayın

Yer: Yemenici Abdüllatif Sokak Hoş Apt. No:9 Kat: 2 Asmalımescit Beyoğluİstanbul – Yan Etki Sahne

-2-

karagoz-kim-korkar-mikroptan123456789Oyunun adı: Ah Karagöz Vah Karagöz(Kim Korkar Mikroptan)

Oyun Özeti: Fikret Terzi’nin “çocuklar tiyatroya seyretmeye değil, oynamaya gelir” anlayışıyla 03–09 yaş gurubu için yazıp yönettiği AH KARAGÖZ VAH KARAGÖZ serisinden KİM KORKAR MİKROPTAN adlı yeni müzikli gölge-dramada, tiyatroya gelen ÇOCUKLAR yalnızca seyirci kalmayacaklar… Kimi zaman sahneye de çıkarak oyuna katılacak olan çocuklar; sevimli gölge kahramanlar KARAGÖZ ve HACİVAT’la tanışarak, onların sanal dünyasında, güldürü ve müzikle örülü, son derece eğlenceli fantastik bir deneyim yaşayacaklar… Üstelik, tiyatro sanatının büyülü aydınlığında üstlenecekleri ‘KOMİK MEMİŞ’İN ARKADAŞLARI rolünde, oyunun zararlı yıldızı MİKROP’un dayanılmaz tuzaklarına karşı zorlu bir mücadeleye girerek… PİSÇİLİK oyunu oynamak bahanesiyle, arkadaşlık kurmak istediği seyirci çocukları kandırmak, kurnaz KÖTÜ MİKROP için sandığı kadar kolay olacak mı?Beberuhi’nin her birini yalayarak sattığı, üstlerinde Mikrop’un göbek attığı albenili şekerleri dayanamayıp yiyen şeker tutkunu KARAGÖZ’ün başına neler gelecek? Karagöz ustası HAYALİ KÜŞTERİ amca, tüm bu soruların yanıtını merak eden tiyatrosever çocuklarla buluşup, birlikte, gölgeleri oynatmak için, herkesi KİM KORKAR MİKROPTAN oyununa davet ediyor…

Oyuncular: Fikret Terzi, Adil İrfanoğlu, Kamil Zaim , Hayrettin Mutlu

Yer: Devlet Tiyatroları Cevahir Sahnesi kat:1

-3-

SAMSUNG CSCOyunun Adı: Örümcek Kadının Öpücüğü

Oyun Özeti: 70’ler Arjantin’ini fon alan oyun , gerek cinsel kimlikleri gerek siyasi fikirleriyle yaşadıkları çağın egemen düşüncesine uymadıkları için bir hapishanede aynı hücreye tıkılan , birbirine zıt iki mahkum Molina ve Valentin arasında geçiyor.

Kasvetli bir hapishane hücresi ile Hollywood un ışıltılı dünyasını biraraya getiren uyarlamada gerçeklik ve tutsaklıktan uzaklaşan iki adam, sözettikleri filmin kahramanlarını birer oyuncu olarak karşılarında görmekte ve bir film gibi seyretmektedirler. Hatta bazı rolleri kendileri üstlenerek filme girip çıkarlar.

Örümcek Kadının Öpücüğü ilk kez ,Play With in a Play, tekniğine uyarlanıyor.

Oyuncular: Göktay Tosun, Çağdaş Tekin, Melina Özprodomos, Ayşegül Bahtiyaroğlu, Oğuz Utku Güneş, Müdür Lewgoy

Yer: Büyükdere Cad. Eski Osmanlı Sokak No:3/A Mecidiyeköy Şişli İstanbul – Tiyatro Hal

-4-

tyrtbOyunun adı: Beraber Yürüdük Biz Bu Yıllarda

Oyun Özeti: Yılmaz Özdil’in yazdığı “Beraber Yürüdük Biz Bu Yıllarda” kitabını Müjdat Gezen Tiyatrosu sahneye koyuyor.

Yer: Osmanağa Mah. Kırtasiyeci Sok. No: 46 Kadıköy İstanbul – Müjdat Gezen Tiyatrosu

-5-

97353748Oyunun Adı: Çiçeğim Solmasın

Oyun Özeti: İnsanlar bilinçsizce davranıp doğanın dengesini bozduğundan beri ne çok fazla açan çiçek ne de baharı müjdeleyen kuşların cıvıltısı kaldı. Bu oyun çocukların eskisi gibi sokakta oynamadığı, arkadaşlık kurmakta zorlandığı zamanlarda, başkasına iyilik yapmanın mutluluğunu hatırlatmak istiyor. Haydi, siz de bir çiçek dikin bu hayata…

Oyuncular: Gülin Sezen Aray , Ayça Zeynep Genç , Umut Külen, Gökhan Doğrusoy , Reyhan Kaçmaz , Metin Avcı, Damla Kaya , Deniz Çakır, Özlem Karataş , Veysi Sivrikaya , Fatih Zenginoğlu.

 

Yer: İstanbul Devlet Tiyatrosu Üsküdar Sütüdyo Sahne – Paşa Limanı No.66 (Tekel Müzesi Ve Kültür Merkezi) Üsküdar İstanbul

-6-

567890Oyunun Adı: Bedreddin / Timis

Oyun Özeti: Tekrar tekrar yazılan hikayeler… İnsan bu kadar unutabilir mi? Bu mümkün mü? Bedreddin’in ve Börklüce Mustafa’nın hikayesi… Emin olunamayan bir tarih, emin olmaya pek de ihtiyaç duymayan anlatıcılar..
“Bedreddin”, farklı metinlerden derlemelerle beraber Timis Oyuncuları tarafından tekrar yazılmış, Nazım Hikmet’in “Şeyh Bedrettin Destanı”, Durali Yılmaz’ın “Şeyh Bedreddin”, Yılmaz Gruda’nın “Börklüce Mustafa” ve Yılmaz Karakoyunlu’nun “Serçe Kuşun Sonbaharı” eserleri referans alınarak hazırlanmıştır.

Oyuncular: Canan Kardeş, Muhammed S. Özçelik, Ozan Fırat

Yer: İstiklal Cad. İmam Adnan-Nane Sokak No:5/2 Beyoğlu İstanbul – Şermola Performans

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>