Anasayfa » Moda » 2015’İN GÖZLÜK TRENDLERİ

2015’İN GÖZLÜK TRENDLERİ

ANLAŞILDI, BU RETRO FURYASI BİTMEYECEK

Nisan’ın yarısını geçtik mi, yaz gelmiş demektir. Kazakları kaldırıp şortları çoktan çıkardık bazanın altından. Belki de gözlerimin bozuk olması dolayısıyla hiç takamamamdan kaynaklıdır ama güneş gözlüğü, yaz mevsiminin en havalı aksesuarı bence. Siz de öyle düşünüyor ve bu yaz en iyi görünmek istiyorsanız, doğru yerdesiniz.

Öncelikle bu yılın güneş gözlüğü modası neymiş, ona bir bakalım. Bu yaz, son zamanlarda pek çok alanda olduğu gibi, güneş gözlüğünde de retro havası esiyor. 60’lı ve 70’li yılların modellerinin yeniden yorumlanmış versiyonları en çok rağbet görecekler arasında. Renkli çerçeveler, çok renki camlar, kare ve oval biçimler öne çıkıyor. Zarif ve ince modellerdense maskülen, kalın çerçeveler, sert çizgiler göze çarpıyor. Buna bağlı olarak da sade modeller piyasadan çekilirken, şık ve abartılı süsleri bulunan modeller vitrinleri süslüyor. Markalar da bu yazın trendinden sonuna kadar faydalanmak için kendi ikonik modellerini, daha pastel renkler kullanarak, tekrar piyasaya sürdüler. Tüm moda trendlerine uzun yıllardır meydan okuyan çerçevesiz ve yuvarlak gözlükler de yine tercih edilebilecekler arasında.

Birkaç örneğini biz verelim, yüzünüze en çok yakışacak modeli siz seçin. Güneş gözlüğü seçerken dikkat etmeniz gerekenler ise aşağıda.

2015 gözlük modası

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ SEÇERKEN BUNLARA DİKKAT EDİN

Havalı görünüyor deyip duruyoruz ama güneş gözlüğünün asıl amacı zararlı güneş ışınlarından gözleri korumak. Güneş gözlüğü seçerken bu gerçeği aklınızdan çıkarmayın. Gözlerinizi ağrıtan, sulandıran bir gözlüğü, yüzünüzde ne kadar güzel dursa da kullanamazsınız.

Kalitesiz camlı bir güneş gözlüğü katarakta ve sarı nokta hastalığına sebep olabilir. Kullanılan camların %100 UV engelleyici olduğundan emin olun. Güneş gözlüğü taktığınızda, göze gelen ışık azalır ve göz bebekleriniz genişler. Eğer camlarınız UV ışınlarını engelleyemiyorsa, gözlük takmasanız maruz kalacağınızdan çok daha fazla zararlı ışına maruz kalırsınız.

Açık renkli camlar güzel görünüyor olabilir ancak kesinlikle iyi bir koruma sağlamazlar. Koruma sağlayan bir camı, karşıdan bakan kişinin gözlerinizi görüp görememesiyle anlayabilirsiniz. Kaliteli ve gözü gerçekten koruyabilen bir güneş gözlüğü, gözlerinizi göstermemelidir.

Güneş gözlüğünüzü seçerken UV koruyucu sertifikası olup olmadığına dikkat edin. Bu sertifika, gözülüğün UV ışınlarına karşı en az %95 koruma sağladığının ispatıdır. Sertifikası yoksa almayın.

 

ERMAN YURDAKAN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>