Anasayfa » Kadınca » Güncel Haberler » 1 Dakikada Şarj Olan Esnek Ekranlı Telefon

1 Dakikada Şarj Olan Esnek Ekranlı Telefon

“1 Dakikada Şarj Olan Esnek Ekranlı Telefon” Nihayet Mümkün

Cep telefonlarının günden güne gelişmesiyle türlü kolaylıkların yanı sıra hayatımıza bir de yeni dert eklendi: Çabucak bitiveren ve keyfimizi kursağımızda bırakan piller! Henüz tatmin edecek kadar uzun süre giden bir pil yapılmış değil ancak 1 dakikalık şarj süresi neşenizi yerine getirebilir.

Amerika’nın Stanford Üniversitesi’nde, ‘şans eseri’ yapılan bir keşif, akıllı telefonlarımızın kullanım tarzını ve tasarım sınırlarını tamamen değiştirmeyi mümkün kılıyor. Kimya profesörü Hongjie Dai ve öğrencilerinin geliştirdiği alüminyum pil, sadece 1 dakikada şarj olabiliyor.

kjhgfd

Dünyanın en önemli bilim dergilerinden Nature’da yayımlanan makaleye göre, yeni pil prototipinde kullanılan alüminyumun avantajları epey fazla. Geleneksel lityum piller ağır, sert, kalın ve patlama tehlikesi taşıyor. Dai, geliştirdikleri alüminyum pillerin ise ortasından delinseler dahi patlamadığını söylüyor. Lityum pillere göre çok daha hafif ve ince tasarlanabilen yeni piller, telefonlarımızın tasarımında radikal değişikliklerin de önünü açıyor.

Akıllı telefon tasarımlarının geldiği son nokta kavisli ekranlar. Ancak en heyecanla beklenen tasarımsal yenilik olan esnek ekran lityum pillerle imkansızdı. Esnek, katlanabilir ekranlı telefonlar, alüminyumun yumuşak bir metal olması nedeniyle nihayet mümkün görünüyor.

Çalışmalar henüz çok erken aşamada. Üretilen ilk pil 2 volt enerji verebilmiş ki bu da sıradan bir kalem pile eşdeğer. Fakat geliştirici ekip yakın bir gelecekte şimdi kullandığımız pillerden daha fazla enerji depolamayı başaracaklarından emin olduklarını belirtiyor.

ERMAN YURDAKAN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>